Koniunktura w handlu: Dyrektorzy przewidują wzrost cen

Autor: GUS 21 lipca 2017 14:33

W lipcu dyrektorzy przedsiębiorstw w większości badanych obszarów działalności zgłaszają korzystne oceny koniunktury, zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem. Oceny koniunktury formułowane przez jednostki handlowe są korzystne i zbliżone do sygnalizowanych w czerwcu (podmioty handlu hurtowego oceniają koniunkturę podobnie jak w lipcu ostatnich trzech lat, a handlu detalicznego – lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat).

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lipcu na poziomie plus 9,0 (plus 7,7 w czerwcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,8% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 8,8% (przed miesiącem odpowiednio 17,4% i 9,7%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Utrzymują się pozytywne diagnozy i prognozy sprzedaży oraz przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieznacznie optymistycznie, pierwszy raz od kwietnia br. W związku z utrzymującymi się korzystnymi prognozami sprzedaży, wzrost zamówień towarów u dostawców może być zbliżony do oczekiwanego miesiąc wcześniej. Stan zapasów towarów jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Zapowiadane jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują, że ceny towarów będą rosnąć.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w lipcu na poziomie plus 8,3 (plus 8,4 w czerwcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,2% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 7,9% (przed miesiącem odpowiednio 16,9% i 8,5%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżąca sprzedaż oceniana jest pozytywnie, choć nieco ostrożniej niż w ostatnich trzech miesiącach; utrzymują się korzystne przewidywania w tym zakresie. Od kwietnia br. zgłaszane są nieznacznie optymistyczne diagnozy sytuacji finansowej, odpowiednie prognozy są również pozytywne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. W związku z utrzymującymi się korzystnymi prognozami sprzedaży, wzrost zamówień towarów u dostawców może być zbliżony do zapowiadanego w czerwcu. Możliwe jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,51

  • Min

    8,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane