PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Koniunktura w handlu najgorsza od 10 lat

Autor: dlahandlu.pl 17 maja 2013 09:07

Koniunktura w handlu w II kwartale 2013 roku w stosunku do I kwartału 2013 roku poprawiła się. W ciągu kwartału wartość wskaźnika koniunktury zwiększyła się o 6,8 punktu i obecnie wynosi -3,0 punktu. Wskaźnik koniunktury w II kwartale jest jednak znacznie niższy w porównaniu do wartości sprzed roku (wyniosła ona bowiem +1,0) oraz do średniej dla tego okresu dla ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona +3,9 punktu). Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to najniższy wskaźnik koniunktury odnotowany dla tego okresu od 2000 roku - wynika z badania IRG SGH.

W ciągu kwartału zmniejszyło się saldo odpowiedzi na pytanie dotyczącej zmiany ogólnej sytuacji przedsiębiorstw handlowych i osiągnęło ono wartość -18,8 punktu. Ogólna sytuacja przedsiębiorstw handlowych została przez nie oceniona jako średnia i saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło -0,6 punktu. Na obecne saldo to złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 19,3 proc. badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 60,7 proc. ankietowanych za średnią, natomiast 19,9 proc. za słabą.
W II kwartale w najlepszej sytuacji były przedsiębiorstwa handlowe działające w następujących branżach: mebli i sprzętu oświetleniowego, drobnych artykułów metalowych, farb i szkła oraz wyrobów farmaceutycznych, medycznych, kosmetyków i artykułów toaletowych. Podobnie jak w poprzednim kwartale, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: konkurencja, koszty zatrudnienia pracowników, niedostateczny popyt oraz wysokość oprocentowania kredytów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane