PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Konkurenci zablokują fuzję Tesco i Bookera?

Autor: dlahandlu.pl, retailgazette.co.uk 9 października 2017 10:19

Konkurenci zablokują fuzję Tesco i Bookera? Fot. za Shutterstock.com

Liderzy rynku hurtowego w Wielkiej Brytanii wezwali Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) do zablokowania fuzji Tesco z Booker Group.

Siedmiu największych hurtowników - Spar, Bestway, Bidfood, Landmark, Confex, Sugro i największa w kraju grupa skupu usług hurtowych Wholesale Services - uważają, że umowa "zagraża przetrwaniu niezależnych sprzedawców detalicznych".

Wiadomość ta została upubliczniona zaledwie dzień po tym, jak szef Tesco Dave Lewis ogłosił, że jest spokojny o losy tej transakcji. Jednak konkurenci Bookera, którzy mają łącznie około 60 procent udziałów w rynku, odrzucili jego twierdzenia, że połączenie firm zwiększy konkurencję i będzie wspierać interesy konsumentów.

Uważają, że fuzja wyrządzi szkodę dostawcom, zaskutkuje wyższą ceną produktów na półkach i mniejszym wyborem dla niezależnych sprzedawców detalicznych i ich konsumentów. Wskazywali również, w jaki sposób zmieni się sama pozycja Tesco.

"Tesco będzie miało możliwość realizacji zamówień na wszystkie kategorie artykułów spożywczych w Wielkiej Brytanii. Dostawcy spotkają się z dużymi trudnościami w opieraniu się żądaniom Tesco "- oświadczyli.

Dodali również: "Na poziomie sprzedaży detalicznej połączenie cen hurtowych Bookera z dużym budżetem inwestycyjnym Tesco sprawi, że niezależni detaliści będą mieli ograniczony wybór: dołącz do drużyny Booker / Tesco lub wyjdź z biznesu".

CMA dogłębnie przygląda się fuzji Tesco z Grupą Booker. Transakcja opiewająca na kwotę 3,7 mld dolarów została skierowana do pogłębionego śledztwa po tym jak urząd ds. konkurencji powiedział, że może to doprowadzić do wyższych cen dla konsumentów na około 350 lokalnych rynkach w Wielkiej Brytanii. Decyzja prawdopodobnie nie zapadnie przed końcem roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,14

  • Min

    4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane