PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Konkurencja centrów handlowych rośnie szybciej niż zamożność klientów

Autor: gfk, www.dlahandlu.pl 7 listopada 2016 17:30

Konkurencja centrów handlowych rośnie szybciej niż zamożność klientów fot. shutterstock

Analiza danych z ostatnich 5 lat pokazuje, że konkurencja centrów handlowych rośnie szybciej niż zamożność konsumentów - podaje Gfk Polonia. Nasycenie powierzchnią handlową na koniec 2016 roku wyniesie 297,5 m. kw. na 1000 mieszkańców, co oznacza wzrost o 20% w ciągu ostatnich 5 lat. W tym czasie siła nabywcza (całkowita wartość towarów i usług, jakie ludność może nabyć w ciągu roku) wzrosła o 11% do poziomu ponad 1 mld zł.

Wraz ze wzrostem nasycenia powierzchnią handlową zmniejszyła się wartość siły nabywczej przypadającej na m kw. powierzchni handlowej w centrach handlowych. Na koniec roku wyniesie 88,1 tys. zł (spadek o 7%) w skali całej Polski.

Siła nabywcza przypadająca na oferowaną powierzchnię to jeden z parametrów pozwalających na ocenę konkurencyjności rynku w relacji do jego zamożności. 

Przeczytaj także:

Gfk obserwuje znaczne różnice w dynamice zmian w poszczególnych największych aglomeracjach:

- Największy wzrost nasycenia pow. handlową nastąpił w aglomeracji poznańskiej, głównie dzięki otwarciu dwóch dużych centrów handlowych: City Center oraz Posnania (razem 158 tys. m kw.), przyczyniając się do spadku siły nabywczej przypadającej na 1 m kw. o 15% do poziomu niemal 38 tys. zł.
- Jedynie w aglomeracji warszawskiej nastąpił widoczny wzrost siły nabywczej na m kw. (o 13% do wartości 70 tys. zł), wynikający naturalnie z braku większych inwestycji. Otwarcie Hali Koszyki oraz rozbudowa Promenady zmieniły relację zamożności do powierzchni o 2 p.p.

Rosnąca podaż powierzchni w centrach handlowych przy wolniej rosnącej zamożności ich klientów, to w konsekwencji wyzwanie dla wynajmu i marketingu centrów handlowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane