Kościół domaga się zakazu handlu alkoholem w nocy i na stacjach paliw

Autor: wp.pl 3 sierpnia 2013 14:12

Kościół domaga się zakazu handlu alkoholem w nocy i na stacjach paliw

Jak podał portal wp.pl, polscy biskupi postulują podniesienie akcyzy na napoje alkoholowe, zmniejszenie liczby sklepów, które nimi handlują oraz zakaz sprzedaży alkoholu w nocy. Pomysły te popierają fachowcy z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Polacy wydali w zeszłym roku 30 mld zł na alkohol, a koszty nadużywania tej substancji mogły być jeszcze wyższe, rzędu 45 mld zł, czyli 3 proc. PKB.

Biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, mówi, że Kościół apeluje o podniesienie akcyzy, o zakaz reklamy i innych form promocji alkoholu, o zmniejszenie liczby punktów sprzedaży, w tym zakaz handlu alkoholem na stacjach paliw oraz zakaz handlu alkoholem w nocy. - To warunek niezbędny, jeżeli chcemy obniżyć spożycie alkoholu, a przez to zatrzymać wzrost patologicznych zjawisk, z którym dzisiaj mamy do czynienia - mówi biskup Bronakowski. Podobne postulaty zgłasza Światowa Organizacja Zdrowia, instytucje europejskie, a także eksperci z wielu krajów.

Miesiąc sierpień jest od trzydziestu lat miesiącem trzeźwości.

Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego rynek sklepów przy stacjach paliw firm członkowskich (m.in. BP Europe, Grupa
Lotos, Lukoil, PKN Orlen, Shell Polska oraz Statoil Fuels&Retail) wzrósł w 2012 r. o 2,3 proc. w stosunku ro roku poprzedniego. Sprzedaż w sklepach stacji wzrosła natomiast o 2,8 proc., a sprzedaż w pojedynczym sklepie o 0,4 proc. Jak wskazuje organizacja, podobnie jak w latach poprzednich przepisy zakazujące handlu w wybrane dni świąteczne w obiektach innych, niż prowadzące sprzedaż artykułów pierwszej potrzeby - a do takich zostały zaliczone stacje paliw - wpłynęły na wzrost obrotów w tych placówkach.
Innymi elementami wpływającymi na wzrost sprzedaży było poszerzenie oferty asortymentowej, a także rozbudowa oferty sklepów o małą gastronomię. W 2012 r. próbowano wprowadzić przepisy zakazujące sprzedaży alkoholu na stacjach, ale inicjatywa nie została przyjęta - z korzyścią dla operatorów, gdyż sprzedaż trunków stanowi istotne źródło dochodów właścicieli stacji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • PK 2014-01-24 09:44:16

  Dla zasady w nic nie wierzy, tylko się na prawo i lewo wypowiada, choćby pojęcia nie miał faktów nie znał, współczesny cynik, ze zdaniem Kościoła na wszelki wypadek zawsze się nie zgadza, bo co to by było gdyby ktoś mu powiedział, że za klechami się opowiada. A jak trzeba będzie, za tydzień, dwa, bez kozery udowodniać będzie, że to klechy lud rozpijają, wszak to w klasztorach receptury wina i piwa opracowano i ulepszano. Ale to pod warunkiem, że prikaz przyjdzie, względnie ze szklanego ekranu go wyczuje, wszak dobrze wytresowany już jest.

 • niedowiarek 2014-01-23 09:12:26

  A ja wnioskuję o zamknięcie kościoła.

 • PK 2014-01-22 10:09:25

  Istotą Kościoła jest hierarchiczność, a więc to hierarchia wypowiada się w imieniu Kościoła. Biskup, tak jak każdy może się wypowiadać we własnym imieniu, ale też w imieniu ogółu dobrowolnie zrzeszonych w Kościele. Prawem i obowiązkiem Kościoła jest wypowiadać się nt. moralności czynów. Nie wymagajmy doskonałej wiedzy. Hierarchowie mają prawo mylić się w rzeczach ludzkich. Na dziś, oceniają, że wyższa akcyza pomoże, kiedyś duchowni organizowali po wsiach zbiorowe pożegnania wódki (XIX/XX wiek). Natomiast mi podpowiada rozum, że ludzie po prostu muszą nie chcieć pić, a prohibicja (jak w Szwecji) nic nie da. Zakaz ma tylko sens tam, gdzie chodzi o ochronę nieświadomych, tj. dzieci etc. Poza tym, nie podoba mi się ekspansja wielkich sieci, w takiej Biedronce alkohol za grosze. I nie ma co porównywać piwa robionego tradycyjnie do napoju alkoholowego zrobionego z ekstrakt + woda + spirytus (90% sprzedaży w PL?). Zapytajcie się co pijecie (o ile pijecie, bo ja prawie wcale) i na ile to jest jakość i smak prawdziwego wina czy piwa (wódkę to chyba powinno się jednak używać raczej jako paliwa, po co pić jak to smaku nie ma?)

ZOBACZ WSZYSTKIE (6)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,49

 • Śr

  3,67

 • Min

  2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane