PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

KPMG: Auchan może chcieć renegocjować umowę z właścicielem sklepów Real

www.portalspozywczy.pl 21 stycznia 2014 19:50

KPMG: Auchan może chcieć renegocjować umowę z właścicielem sklepów Real

Warunkowa zgoda UOKiK na przejęcie sieci Real przez Auchan była oczekiwana, nie było to zaskoczeniem dla obu stron. Większym zaskoczeniem mógł być przedłużający się czas oczekiwania, który może otwierać drogę do renegocjowania umowy przejęcia. Jednak nie jest to przesądzone - ocenia w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Piotr Grauer, dyrektor w KPMG.

UOKIK wydał warunkową zgodę na przejęcie sklepów Real przez Auchan. Osiem lokalizacji musi zostać sprzedanych. Kto może być potencjalnym kupcem dla tych sklepów?

Myślę, że grono potencjalnych kupujących to pozostali gracze hipermarketowi. Może to być wiele transakcji, bo chodzi o to, by sprzedaż nie powodowała koncentracji po stronie nabywcy. Prawdopodobnie będzie to sprzedaż lokalizacji po lokalizacji i dość żmudne zadanie.
Trudno mi sobie wyobrazić inwestora z zewnątrz, który przejąłby te lokalizacje. Rynek jest dość nasycony, jest też kwestia bazy logistycznej do obsłużenia tych ośmiu sklepów. Dlatego skłaniałbym się, że raczej kupi je istniejący gracz lub kilku graczy.
W zależności od lokalizacji, może to być ktoś, kogo nie ma w hipermarketach, ale dostrzega wartość tego rynku, ze względu np. na konkretną lokalizację.

Czy te lokalizacje mogą być kupowane w celu nabycia nieruchomości?

Teoretycznie wchodzi to w rachubę, ale pojawia się pytanie, czy te lokalizacje da się wykorzystać np. pod sklep budowlany? Raczej mam wątpliwości, nie sądzę, by infrastruktura na to pozwalała. Raczej są to obiekty budowane pod hipermarket. Często to są parki handlowe, gdzie mamy hipermarket, a obok jest już np. sklep budowlany.

Czy Auchan będzie chciał renegocjować umowę z właścicielem sklepów Real? Czy może zmienić się ostateczna cena transakcji?

Jeśli chodzi o ostateczną umowę, to wiele kwestii ma tu znaczenie. Spodziewam się, że umowa wstępna przewidywała uzyskanie zgody warunkowej UOKiK. Większym zaskoczeniem mógł być przedłużający się czas oczekiwania. Ta sytuacja mogła nie być uwzględniona w umowie i to może otwierać drogę do rozmów.
Z informacji rynkowych wynika, że w ostatnim roku sprzedaż w Realach spadała. Pytanie, czy wartość tych aktywów z punktu widzenia nabywcy mogła ulec zmniejszeniu? W zależności od tego, co przewiduje umowa, to może ale nie musi otwierać drogę do negocjacji. Standardowo takie umowy przewidują, co może się wydarzyć w czasie oczekiwania na zgodę urzędu antymonopolowego. Nie sądzę, by to mogłoby zmienić diametralnie ogląd całej sytuacji. Może to wpływać na cenę ale nie musi.

 • MM 2014-01-22 18:31:03

  Wręcz przeciwnie. Pracuję w tej sieci handlowej i na chwilę obecną wszystkie kroki zmierzają w kierunku zwiększenia struktury zatrudnienia...

 • rys 2014-01-22 14:54:23

  Myślę, że Auchan szybko obniży koszty zwalniając pracowników centrali ;)

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  13,99

 • Śr

  7,28

 • Min

  2,80

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane