PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

KPMG: Opóźniająca się decyzja UOKiK działa niekorzystnie na sytuację sieci Real

www.portalspozywczy.pl 17 stycznia 2014 18:43

KPMG: Opóźniająca się decyzja UOKiK działa niekorzystnie na sytuację sieci Real

Piotr Grauer, dyrektor w firmie doradczej KPMG: - W przypadku transakcji (przejęcia sieci Real przez Grupę Auchan - red.), o której mówimy, warunkowa zgoda może skutkować zobowiązaniem Grupy Auchan przez urząd do sprzedaży części przejętych sklepów. To oznacza, że sytuacja kupującego skomplikowałaby się jeszcze bardziej, ponieważ w określonym przez urząd terminie trzeba by sprzedać sklepy we wskazanych lokalizacjach. W sytuacji stagnacji na rynku hipermarketów znaleźć kupca nie będzie łatwo.

Jak informuje w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Piotr Grauer, dyrektor w firmie doradczej KPMG przedłużające się postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. przejęcia sieci Real przez Grupę Auchan, odbija się negatywnie na obu podmiotach. Jednak w największym stopniu sytuacja ta dotyka niemieckiej sieci hipermarketów, która nie tylko traci udziały w rynku, ale także notuje spadki sprzedaży.

Gdy postępowanie przed urzędem antymonopolowym w sprawie fuzji firm przedłuża się i wciąż brakuje decyzji dotyczącej zamknięcia transakcji, jednym z największych problemów - zdaniem Piotra Grauera - mogą być komplikacje związane w zarządzaniem podmiotem, będącym przedmiotem postępowania.

- Z jednej z strony kupujący nie może się zaangażować w integrację nowego biznesu, a ewentualna, bardziej formalna próba przejęcia kontroli nad przejmowanym podmiotem mogłoby zakończyć się zakwestionowaniem lub jeszcze bardziej skrupulatnym badaniem transakcji przez urząd antymonopolowy. Z drugiej strony sprzedający ogranicza aktywność na rynku do koniecznego minimum, ma już inne plany i priorytety. Nie chce się także angażować finansowo w projekt, który nie jest dla niego perspektywiczny. Trzecia kwestia to relacje z kontrahentami, którzy wiedząc, że nastąpi zmiana właściciela, także próbują odnaleźć się w tej sytuacji. Transakcja, która jest od wielu miesięcy w "zawieszeniu", z pewnością nie pomaga w budowaniu relacji podmiotowi, który został sprzedany - tłumaczy Piotr Grauer.

- W efekcie nie dziwi, że w takiej sytuacji sieć handlowa, jak np. Real, może tracić pieniądze, udziały w rynku czy klientów - w końcu nikt nią aktywnie nie zarządza. To główna konsekwencja biznesowa - dodaje ekspert.

Według przedstawiciela firmy KPMG ważnym pytaniem jest także: co dalej, gdy zgody nie będzie lub - tak jak w przypadku przejęcia sieci Reala przez Grupę Auchan - będzie ona najprawdopodobniej warunkowa? Warto zastanowić się nad tym drugim scenariuszem.

- W przypadku transakcji, o której mówimy, warunkowa zgoda może skutkować zobowiązaniem Grupy Auchan przez urząd do sprzedaży części przejętych sklepów. To oznacza, że sytuacja kupującego skomplikowałaby się jeszcze bardziej, ponieważ w określonym przez urząd terminie trzeba by sprzedać sklepy we wskazanych lokalizacjach. W sytuacji stagnacji na rynku hipermarketów znaleźć kupca nie będzie łatwo - mówi Piotr Grauer.

  • krk 2014-01-20 13:51:47

    Decyzja została już podjęta. W dniu dzisiejszym pracownicy real zostali o tym poinformowani.

  • s 2014-01-20 09:50:03

    a co ma być? połowę wywalą "dla przykładu", a reszta zgodzi się pracować za część dotychczasowej stawki.

  • dzika 2014-01-18 15:13:37

    A co z pracownikami firmy Real którzy pracują pod presją co z nimi będzie?

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane