PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

KRD: Zatory płatnicze maleją a gospodarka rośnie

Autor: pr, dlahandlu.pl 11 maja 2017 12:41

W pierwszym kwartale 2017 roku co piąta polska firma nie miała żadnych problemów z otrzymaniem terminowej zapłaty za sprzedane towary lub usługi, a Indeks Należności Przedsiębiorstw osiągnął najwyższy poziom w ponad ośmioletniej historii badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. To daje nadzieje na wyższy wzrost gospodarczy w nadchodzących miesiącach.

Indeks Należności Przedsiębiorstw obrazuje poziom zatorów płatniczych w polskiej gospodarce. Im ma wyższą wartość, tym w firmach występują mniejsze problemy z odzyskiwaniem należności od kontrahentów. Jednocześnie, jak pokazują wyniki prowadzonych od ponad 8 lat cokwartalnych badań, wykazuje silną korelację z wielkością Produktu Krajowego Brutto. W I kwartale 2017 roku INP zanotował najwyższą wartość – 92 punkty, to jest o ponad 10 punktów więcej od najniższego wyniku osiągniętego w lipcu 2009 roku.

- Sygnały dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce dostarczają powodów do niepokoju, jednak poprawa  spływu należności napawa optymizmem. Wyprzedzający charakter INP pozwala przewidywać zmianę trendów w gospodarce – w tym przypadku poprawa wskazań INP może oznaczać przyśpieszenie dynamiki PKB w najbliższych kwartałach - mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Na wysoką wartość Indeksu Należności Przedsiębiorstw najsilniej wpłynęło zmniejszenie problemów firm z zatorami płatniczymi. Z najnowszej edycji badania wynika, że blisko co piąta firma nie ma żadnych problemów z terminowym uzyskaniem zapłaty od swoich kontrahentów. Na kłopoty z regulowaniem zobowiązań przez partnerów biznesowych wskazuje dokładnie 81 proc. firm. Jeszcze w ostatnich trzech miesiącach 2016 roku problem z płatnościami od klientów nie występował u 13 proc. przedsiębiorców. Po ostatnim kwartale zwiększył się ten odsetek o 6 proc. i obecnie wynosi 19 proc.

W I kwartale 2017 roku zwiększył się co prawda nieznacznie odsetek przeterminowanych należności w portfelach przedsiębiorców (z 21,2 proc. do 22 proc.), ale dotyczyło to wyłącznie firm, które już wcześniej miały je w swoim portfelu. Szczególnie dotknęło to przedsiębiorstwa mające między 20% a 30% opóźnionych faktur w portfelu, a także tych, w których opóźnione faktury stanowią między 30% a 50% ogółu należności.

„Portfel należności polskich przedsiębiorstw” to wspólne badanie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce przeprowadzane co kwartał od stycznia 2009 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • nina 2017-05-16 22:33:23

  sporo jednak robi fakt czy firma ma certyfikat Rzetelnej Firmy. Wtedy wiemy, że mamy do czynienia z firmą, która poważnie traktuje klientów i współpracowników. a wystarczy kliknąć w baner, żeby wiedzieć czy firma naprawdę bierze udział w programie.

 • relu 2017-05-13 23:35:31

  Co piąta nie miała = 80% miało/ma. To jest coś niesamowitego. Zobaczcie ile sil musza miec przedsiebiorcy, by to wszystko polaczyc... i miec jeszcze pieniadze dla swoich pracownikow na czas. Ja co prawda jestem 1os firma i nie zatrudniam ludzi, jednak nie mam zaufania do swoich przyszlych kontrahentow - zdecydowana wiekszosc sprawdzam w roznych rejestrach dluznikow, np. KRD. Innym też polecam.

 • hmm 2017-05-13 23:34:39

  To chyba jednak średnio optymistyczne dane.. :/

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,98

 • Śr

  7,78

 • Min

  4,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane