PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

KUKE: W 2013 roku wzrośnie liczba upadłości

Autor: pr 8 stycznia 2013 12:00

W całym 2013 roku liczba upadłości przekroczy 1300 i wyniesie około 1313 wszystkich przedsiębiorstw, czyli 49,7 proc. więcej niż w 2012 roku. Tegoroczna silna tendencja wzrostowa ilości upadłości zostanie utrzymana w pierwszych dwóch kwartałach 2013 r. Stopniową poprawę sytuacji przewiduje się w trzecim i czwartym kwartale bieżącego roku - wynika z raportu KUKE.

W pierwszej połowie 2013 r. dla polskich przedsiębiorców czynnikiem zagrożenia będzie słabnący popyt wewnętrzny spowodowany wzrostem bezrobocia oraz niską dynamiką płac. Wkroczenie Rady Polityki Pieniężnej na ścieżkę obniżania stóp procentowych stanowi pozytywny impuls, który gospodarka zacznie odczuwać na wiosnę bieżącego roku. Zewnętrznym czynnikiem powodującym wzrost ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej będą problemy gospodarcze strefy euro, w tym naszych głównych partnerów handlowych w szczególności Niemiec, będących głównym odbiorcą polskiego eksportu.

Z danych pochodzących z sądów gospodarczych wynika, iż w grudniu upadłość ogłosiło 80 firm. Było to o 7,0% mniej firm niż w listopadzie, w którym zanotowano 86 takich zdarzeń oraz 27,0% więcej niż w grudniu 2011 r., kiedy to ogłoszono upadłość 63 firm. Tym samym liczba ogłoszonych upadłości w Polsce w 2012 roku zbliżyła się do 900, ostatecznie bowiem zakończyło w ten sposób swoją działalność 877 firm, czyli o 21,8% więcej niż w roku ubiegłym.

Suma ogłoszonych upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po grudniu okazała się o 2,0% wyższa od zanotowanej po listopadzie (860). Przed rokiem tj. po grudniu 2011 r. roczna suma upadłości wynosiła 720 firm. Wysoki poziom bankructw można obserwować w branżach: budowlanej, meblarskiej jak również wśród podmiotów zajmujących się rekreacją. Stosunek wszystkich upadłości w odniesieniu do liczby średnich i dużych firm obecnych na rynku kształtował się na poziomie 1,78% (wobec 1,43% w 2011r.).

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, najmniejszą liczbę upadłości ogłoszono we wrześniu (52 firmy). Natomiast najwięcej upadłości ogłoszono w październiku (91 firm).

Grudzień za sprawą mniejszej ilości dni roboczych niż zwykle okazał się nieco łagodniejszy pod względem upadłości niż w latach ubiegłych. Niemniej jednak poziom upadłości wciąż znajduje się na wysokim poziomie, o czym świadczy utrzymanie się w grudniu silnego trendu wzrostowego bankructw wśród firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej. W ostatnim miesiącu udział tych firm w liczbie podmiotów, których upadłość ogłoszono wynosił 31%. Jest to bardzo wysoki poziom, ponieważ w ciągu ostatnich 12 miesięcy średni poziom udziału firm jednoosobowych w ogóle upadłości plasował się na poziomie około 22%. W grudniu 25 osób zakończyło prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej ze względu na niewypłacalność. Było to o 25% więcej niż w listopadzie, w którym upadło 20 takich firm oraz o 92% więcej niż w grudniu 2011 r., kiedy upadło ich 13.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane