PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

KUKE: W tym roku upadnie mniej firm

Autor: dlahandlu.pl 12 maja 2015 13:21

Z danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego wynika, że w kwietniu opublikowano 60 orzeczeń o upadłości firm, co oznacza -27,7 proc. spadek w stosunku do marca 2015 r, w którym upadły 83 przedsiębiorstwa.

Rok temu skala upadłości była większa - w kwietniu 2014 r. upadło 70 firm, co oznacza spadek o -14,3 proc. Jak informuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, średnie natężenie upadłości spółek prawa handlowego w Polsce utrzymało się na poziomie sprzed miesiąca i wynosi 1,18 proc., przed rokiem w kwietniu wynosiło ono 1,21 proc.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (maj 2014 r. – kwiecień 2015 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 819 przedsiębiorstw. Suma upadłości po kwietniu okazała się o -1,2% mniejsza od zanotowanej na koniec marca. Przed rokiem, w kwietniu 2014 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 827. Wynik z tego miesiąca jest lepszy od zeszłorocznego o -1,0%. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w listopadzie 2014 r. (49 firm). Największą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w ubiegłym miesiącu czyli w marcu 2015 r. (83 firmy).

Kwiecień przyniósł odreagowanie po wyjątkowo obfitującym w bankructwa marcu. Zeszło miesięczny rekord w upadłościach był głównie efektem sezonowym. Jednakże widać wyraźnie, że dynamika spadku poziomu upadłości wyraźnie przygasła. Jest to efekt delikatnej korekty tempa wzrostu polskiego PKB w drugiej połowie 2014r. Natomiast obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w październiku zeszłego roku, jak i w marcu roku bieżącego roku stanowi pozytywny impuls dla gospodarki, który będzie wspierał wzrost gospodarczy w Polsce przynajmniej do końca roku.

Czynnikiem, który bardzo pozytywnie zaskoczył w pierwszych miesiącach 2015 r. jest bardzo dynamiczny wzrost polskiego eksportu. Jest to efekt rozpędzającej się strefy euro wraz z silnym obniżeniem się wartości waluty euro względem dolara. Rentowność transakcji z Chinami, które są rozliczane przez przedsiębiorców ze strefy euro w dolarach została mocno zachwiana. W tej sytuacji o wiele bardziej konkurencyjni stali się polscy eksporterzy, którzy nie dość, że znajdują się fizycznie blisko i dostawa towaru w porównaniu z dalekimi Chinami jest bardzo szybka, to praktycznie w całości Polski handel z podmiotami ze strefy euro odbywa się w euro, więc czynnik ryzyka kursowego dla importerów nie istnieje.


 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,59

 • Śr

  3,95

 • Min

  2,98

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane