PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

KUKE: Wzrosła liczba upadłości

www.portalspozywczy.pl 13 kwietnia 2015 12:41

Jak informuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, w marcu opublikowano 83 orzeczenia o upadłości firm, co oznacza 43,1 proc. wzrost w stosunku do lutego 2015 r, w którym upadło 58 przedsiębiorstw. Rok temu skala upadłości była mniejsza - w marcu 2014 r. upadły 63 firmy, co oznacza wzrost o 31,7 proc.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (kwiecień 2014 r. – marzec 2015 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 829 przedsiębiorstw. Suma upadłości po marcu okazała się o 2,5% większa od zanotowanej na koniec lutego. 

 Przed rokiem, w marcu 2014 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 840. Wynik z tego miesiąca jest lepszy od zeszłorocznego o -1,3%. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w listopadzie 2014 r. (49 firm). Największą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono właśnie w marcu 2015 r. (83 firmy).

 Marcowy wzrost upadłości jest konsekwencją, lekkiego przygaśnięcia rozwoju naszej gospodarki. Tempo wzrostu polskiego PKB uległo delikatnej korekcie w drugiej połowie 2014r., czego efekt widzimy obecnie. Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na zwiększenie upadłości w marcu jest sezonowość tego zjawiska. Tuż po zamknięciu roku obrotowego, w przypadku złej kondycji finansowej firmy, podejmuje się decyzję co dalej robić z biznesem. Jednym z rozwiązań jest złożenie wniosku o upadłość, dlatego zwykle marzec charakteryzuje się zwiększoną ilością upadłości „noworocznych”. Kolejny czynnik, który wpływa na „wyjątkowość” tego miesiąca, w szczególności w porównaniu z lutym, jest ilość dni roboczych (Święta Wielkanocne w tym roku były już w kwietniu), co za tym idzie opublikowano więcej numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Już w październiku zeszłego roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe by przeciwdziałać negatywnym zjawiskom w naszej gospodarce. Można liczyć się z tym, iż gdyby nie ówczesny krok Rady, upadłości byłoby więcej. Marcowe obniżki stóp procentowych stanowią  impuls dla gospodarki, który dotrze w okolicach września i października.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane