Legalniewsieci.pl: Czym się różni reklamacja od zwrotu w e-sklepie?

Autor: legalniewsieci.pl 10 marca 2015 13:22

Karta micro-SD, która nie osiąga zakładanego transferu danych, pokrowiec na smartfona z którego smartfon wypadał, kamerka samochodowa, która po pół godzinie pracy resetuje się wskutek przegrzewania - to przykłady wpisujące się w pojęcie „wady fizycznej" produktu. Zgodnie z ustawą oznacza to, że rzecz nie ma właściwości, o których zapewniał sprzedawca, nie nadaje się do określonego w umowie sprzedaży celu. To uprawnia kupującego do skorzystania z instytucji rękojmi za wady. Bardzo podobnie jest z gwarancją, o ile tak została wraz z produktem udzielona.

Najistotniejsze jest to, że klient jest w okresie wypróbowywania danego produktu, zapoznawania się z jego cechami i możliwościami. Jest to czas, gdy oprócz rękojmi i gwarancji przysługuje nam również prawo do zwrotu produktu. Obecnie jest to 14 dni od chwili, gdy rzecz została nam wydana (np. przez kuriera). Następuje wtedy korzystny dla nas zbieg uprawnień, gdyż niezależnie od stwierdzenia jakiejkolwiek wady mamy jako konsumenci prawo do zwrotu produktu zakupionego przez internet (ponieważ jest to umowa zawarta na odległość) bez podania przyczyn.

Ów brak konieczności powoływania jakichkolwiek przyczyn, jakiegokolwiek powodu zwrotu produktu zakupionego przez konsumenta na odległość w sposób szczególny odróżnia to uprawnienie od alternatywnych dróg skorzystania z rękojmi lub gwarancji. Po prostu niczego nie trzeba nikomu udowadniać, ani z niczego się nie trzeba tłumaczyć. Gdy powołamy się, że w naszym urządzeniu np. karta micro-SID nie osiąga przewidzianego w jej parametrach transferu - sprzedawca czy producent zawsze może stwierdzić, że „wina" leży nie po stronie jego karty, lecz po stronie naszego urządzenia. Może również podnosić, że źle zinterpretowaliśmy parametry techniczne itd. W każdym z takich przypadków, gdy urządzenie zasadniczo „jakoś działa", ale nie spełnia naszych konkretnych oczekiwań staniemy przed problemem wykazania, że jest ono wadliwe - a ze strony sprzedawcy czy producenta raczej trudno oczekiwać chętnego poparcia naszego stanowiska.

Dodatkowo sytuację przy rękojmi komplikuje fakt, że co prawda możemy domagać się od sprzedawcy zwrotu pieniędzy (czyli odstąpienia od umowy), lecz sprzedawca niekoniecznie musi zgodzić się na takie rozwiązanie. Może bowiem, o ile ma taką możliwość - bezzwłocznie wymienić wadliwą rzecz na wolną od wad (nową) lub wadę usunąć (czyli rzecz naprawić) - a nam będzie wówczas przysługiwał jedynie wybór między tymi dwiema możliwościami. Na bezproblemowy zwrot pieniędzy raczej nie ma co liczyć, a jeśli już - to dopiero przy kolejnym kroku - ponownym stwierdzeniu wady rzeczy już raz wymienianej lub naprawianej.

 • Harold Lord 2015-03-12 15:05:37

  Głupoty gadacie. Reklamacje podlega wada fizyczna czyli: "Produkt nie ma właściwości, które Produkt tego rodzaju powinien mieć ze względu na cel w Umowie Sprzedaży oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia"

  Przynajmniej tak piszą na blogu Prokonsumenckiego a to podobno prawnicy-eksperci.

  Więc tak jak autor napisał np. "Karta micro-SD, która nie osiąga zakładanego transferu danych, pokrowiec na smartfona z którego smartfon wypadał, kamerka samochodowa, która po pół godzinie pracy resetuje się wskutek przegrzewania". Więc nie ma to znaczenia, że używany. Nie nadaje się do tego, do czego służy - muszą zwrócić pieniądze, ewentualnie wymienić na nowy.

 • cardtransfer 2015-03-12 14:26:24

  Przecież artykuł wyraźnie wspomina o wadach wynikających z tego, że produkt nie spełnia oczekiwań. To nie ma nic wspólnego z zużyciem i zwykłym zarządem. Jak może karta sd stracić transfer wskutek zużycia?  Brawo za zrozumienie :)

 • czytelnik 2015-03-11 17:20:14

  Odsyłajcie wadliwe produkty w ramach zwrotu.

  Sklep zwrot przyjmie i potrąci Wam utraconą wartość produktu wynikłą z powodu zaistniałej wady. Gdyż wada ukryta a zauważona przez konsumenta zostanie zinterpretowana jako wynik użycia przekraczającego zwykły zarząd.  Tak więc oddawajcie i otrzymujcie ułamek zapłaconej ceny.

  Brawo autor.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane