Lewiatan: Podstawą wzrostu PKB będzie spożycie indywidualne napędzane przez program 500+

Autor: PAP 13 stycznia 2016 09:17

W tym roku polska gospodarka ma szansę na wzrost o 3,6-3,7 proc. Podstawą wzrostu PKB będzie spożycie indywidualne, wspierane stabilną sytuacją na rynku pracy i rosnącymi wynagrodzeniami. Innymi motorami rozwoju będą inwestycje oraz eksport, oceniają analitycy Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem analityków Konfederacji Lewiatan, ten rok będzie jednak przede wszystkim korzystny dla konsumpcji wewnętrznej.

Pracodawcy będą się obawiać  utraty dobrych, wykwalifikowanych pracowników, a także zaoferują więcej tym, których  będą chcieli zatrudnić. Z tego powodu można spodziewać się rosnącej presji płacowej i przyspieszającego wzrostu kosztów pracy na poziomie przekraczającym realnie 4 proc. rok/roku, a przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyraźnie przekroczy 4 tys. zł. 

Zdaniem cytowanych analityków, wzrost płacy minimalnej do 1850 zł podniesie - niejako automatycznie - wynagrodzenia powyżej tego poziomu. 

Wsparciem dla wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych będzie także ponad 17 mld zł z tytułu nowego dodatku na dzieci. 

Konsumpcji sprzyjać będzie także niska inflacja. Choć gospodarka wróci w tym roku do wzrostu cen towarów i usług, ale sytuacja na globalnym rynku surowców wskazuje, że na poziomie nie wyższym niż 1-1,2 proc.  Inflację cechować będzie jednak silniejszy wzrost cen żywności niż całego CPI. 

Analitycy Lewiatana prognozują, że inwestycje przedsiębiorstw średnich i dużych będą rosły w tym roku wolniej niż w ubr. – na poziomie 5 proc. (12-13 proc. w 2015 r.). 

Firmy mają za sobą dwa lata solidnego inwestowania w środki trwałe, a ponadto będą zapewne czekały z decyzjami inwestycyjnymi do pełnego wyjaśnienia zmian w systemie podatkowym, podkreślają autorzy analizy. 

Według nich, trudno ocenić potencjał wzrostu inwestycji w firmach mikro i małych, bowiem ich decyzje inwestycyjne mogą być ograniczane dostępem do zewnętrznego finansowania, w tym szczególnie leasingu w  wyniku wprowadzenia podatku od instytucji finansowych. 

Natomiast ruszyć powinny wreszcie inwestycje finansowane ze środków unijnych. W efekcie łącznie nakłady brutto na środki trwałe powinny wzrosnąć o 6-7 proc. 

Pozytywnie na wzrost PKB wpływać będzie także eksport netto. Co prawda wolno, ale systematycznie poprawia się sytuacja gospodarcza w  krajach strefy euro, które są naszymi głównymi partnerami handlowymi (ponad 56 proc. eksportu), co oznacza wzrost popytu na tych rynkach. 

Jednocześnie słaby złoty poprawia efektywność eksportu. Odwrotnie będzie natomiast działał ten kurs na import. 

W ocenie autorów analizy, eksport powinien wzrosnąć w 2016 r. o 6 proc., a import o 4,5-5 proc. W efekcie utrzyma się dodatni wpływ eksportu netto na wzrost PKB. WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,19

  • Śr

    1,71

  • Min

    1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane