PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Liczba upadłości w handlu detalicznym wzrosła o 65 proc.

Autor: portalspozywczy.pl 3 października 2011 13:35

W pierwszych III kwartałach liczba upadłości w handlu detalicznym wzrosła aż o 65 proc. - Wiąże się to coraz intensywniejszą konsolidacją tego rynku i wypieraniu firm mniejszych i słabszych przez duże sieci - mówi Marcin Siwa, dyrektor ds. oceny ryzyka w Coface Poland.

- Coraz częściej zauważyć można, że odbiorcy starają się regulować swoje zobowiązania jedynie do podmiotów, które nadal z nimi kooperują, czyli dostarczają towar - uzupełnia Joanna Syzdół, dyrektor biura windykacji w Coface Poland. Jeśli jakiś dostawca podejmie decyzję, że dany odbiorca staje się coraz mniej wiarygodny w zakresie regulowania swoich zobowiązań i zdecyduje się na rozwiązanie z nim współpracy lub wstrzymanie dostaw, to niestety musi liczyć się z długim procesem odzyskiwania należności od dłużnika.

Coraz częściej spotykaną formą wymiany handlowej w tej branży jest sprzedaż za gotówkę. W efekcie zasada „kto nie ma gotówki, nie ma towaru" staje się dodatkową przyczyną problemów wielu firm z tego sektora, a w dalszej kolejności prowadzi do wzrostu upadłości.

W pierwszych trzech kwartałach upadły 33 firmy z branży handlu detalicznego, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku liczba ta wyniosła zaledwie 20. Znacznie lepiej wygląda sytuacja wśród firm zajmujących się produkcją artykułów spożywczych i napojów. W tej branży zanotowano 25 upadłości, czyli bez zmian w stosunku do zeszłego roku - wynika z najnowszego raportu Coface.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • GS SCH Pieńsk 2011-10-04 09:04:54

  ...ot i cały obraz możliwości małomiasteczkowych i wiejskich handlowców, w tym i spółdzielczych, a jak jeszcze przyjdzie się handlować w takich enklawach upadłego przemysłu i słabego rolnictwa (chleb i sól naszej działalności to kiedyś obsługa rolnictwa i wsi) jak MiG Pieńska, to ręce opadają, nawet po środki pomocowe nie można sięgnąć, bo miasto ma ponad 5 tysięcy mieszkańców, a jeszcze jakby było mało Biedronki i EKO na miejscu, bo o 14 km. ogromne, jak na lokalne warunki Centrum Handlowe pod Zgorzelcem i klep tu babo placki, ale walczymy! Z tegoż Pieńska, Antoni Strzelczyk, geesowiec

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,99

 • Śr

  2,55

 • Min

  1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane