Liczba upadłości w handlu niższa o 16 proc. rdr. Prognozy dobre, bo wzrośnie siła nabywcza Polaków

Autor: dlahandlu.pl 30 grudnia 2015 09:53

Liczba upadłości w handlu niższa o 16 proc. rdr. Prognozy dobre, bo wzrośnie siła nabywcza Polaków fot.shutterstock

W 2015 roku polskie sądy ogłosiły upadłość 741 podmiotów, czyli o 10 proc. mniej niż w roku 2014. W 2014 roku polskie sądy ogłosiły upadłość 823 podmiotów, co było liczbą o 7 proc. niższą niż w roku 2013. To już drugi rok z rzędu, kiedy liczba upadających firm spada.

Sektorowi handlu sprzyjają wyższe wydatki gospodarstw domowych, a to głównie za sprawą poprawy na rynku pracy, rosnącym wynagrodzeniom i deflacji cen, co przekłada się na solidną dynamikę wzrostu sprzedaży detalicznej. Liczba bankructw w sektorze spadła o 16 proc. r./r. z 202 do 170 firm, z czego firm hurtowych upadło 108, a firm detalicznych 49.

W 2015 roku ogłoszono więcej upadłości wśród hurtowników, którzy podlegali dalszemu etapowi konsolidacji, a duże sieci detaliczne często bezpośrednio współpracowały z producentami z pominięciem hurtowni, korzystając ze swojej siły zakupowej i tym samym skracając łańcuch dostaw. W 2016 roku duże sieci detaliczne mają być objęte nowym obciążeniem podatkowym, którego ostateczny kształt nie jest jeszcze znany. Jednak ze względu na najwyższą konkurencyjność cenową największych podmiotów na rynku, nie należy spodziewać się ich istotnego osłabienia. Co więcej, możliwa jest dalsza konsolidacja oraz akwizycje ze skłonnością dużych podmiotów do rozszerzania działalności na coraz bardziej popularne mniejsze formy detaliczne, które nie będą objęte nowym podatkiem. Rok 2016 będzie okresem szans i możliwości dla polskich przedsiębiorstw. Wzrost gospodarczy prognozowany przez Coface na poziomie 3,4 proc. będzie nadal zasilany głównie popytem wewnętrznym, zwłaszcza rosnącą konsumpcją gospodarstw domowych. Przyczyni się do tego dalsza poprawa na rynku pracy wraz z rosnącymi wynagrodzeniami oraz optymizm konsumentów. Już teraz wskaźniki te sięgają najwyższych wartości na przestrzeni ostatnich siedmiu lat.

Komentuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej

Do zmniejszenia liczby upadłości przyczynia się z pewnością korzystna sytuacja gospodarcza Polski. Nasz kraj jest na dobrej drodze do osiągnięcia solidnego poziomu wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5 proc. w 2015 r., co prognozowaliśmy już wcześniej. Przedsiębiorstwa korzystają na rosnących wydatkach gospodarstw domowych. Sa one skłonne zwiększać konsumpcję w obliczu poprawy na rynku pracy, potwierdzonej przez najniższą od siedmiu lat stopę bezrobocia, rosnące wynagrodzenia oraz deflację cen. Wspiera ona siłę nabywczą konsumentów. WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane