Lidl idzie za ciosem. Sieć nie oszczędza na inwestycjach w Polsce

Autor: dlahandlu.pl 11 lipca 2017 11:04

Lidl idzie za ciosem. Sieć nie oszczędza na inwestycjach w Polsce Fot. Shutterstock

Polska jest największym rynkiem dla Lidla w Europie Centralnej i Wschodniej pod względem obrotów. W zeszłym roku obroty tej sieci w naszym kraju wyniosły 13,7 mld zł (3,2 mld euro), co oznacza że Polska odpowiada za 34 proc. obrotów firmy w regionie. Niemiecki dyskonter idzie za ciosem i inwestuje w nowe sklepy, modernizacje, asortyment, pracowników i reklamę. Prześledziliśmy, co działo się w sieci w pierwszych sześciu miesiącach br.

Polska liderem w regionie
Szybkie spojrzenie na liczby. Lidl w Polsce osiągnął lepsze wyniki niż jego międzynarodowi konkurenci. Oczekuje się, że Lidl przeskoczy Auchan i znajdzie się na drugiej pozycji wśród największych detalistów. W relacji do Biedronki, analitycy oczekują, że obroty Lidla będą stanowiły 1/3 obrotów portugalskiego dyskontera już w 2021 r. To byłby świetny wynik zważywszy na skalę - Lidl ma ponad 600 sklepów, Biedronka – ponad 2720. 

Lidl vs. Grycan
Jednym z najbardziej elektryzujących rynek wydarzeniem był spór Lidla z firmą Grycan. 1 marca 2017 roku w siedmiu centrach dystrybucyjnych sieci Lidl komornik dokonał zajęcia ponad 46 tys. opakowań lodów marki własnej sieci Lidl, Ballino, które – według firmy Grycan Lody od Pokoleń – łudząco przypominają lody Grycana. W kwietniu br. prasę obiegły informacje o pozwie, ale już 26 kwietnia firmy podpisały ugodę kończącą spór sądowy w sprawie opakowań lodów Ballino.
Na mocy zawartego porozumienia, od 22 maja do 31 sierpnia b.r. sieć Lidl będzie mogła sprzedawać lody marki własnej Ballino w dotychczasowych opakowaniach, jednak pod warunkiem, że będą one dodatkowo trwale i wyraźnie oznaczone naklejkami z nazwą marki i jej producenta, tj. firmy Kilargo z siedzibą w Dobroniu, oraz zostaną dodatkowo zapakowane w zaklejony kartonik z nową grafiką. Informacja o producencie lodów Ballino znajdzie się również na etykietkach cenowych we wszystkich sklepach sieci. Kolejne partie lodów Ballino będą już sprzedawane w opakowaniach o nowym wzorze graficznym, do którego spółka Lodziarnie Firmowe nie zgłosiła zastrzeżeń. W związku z podpisaniem ugody, pozew sądowy przeciwko sieci Lidl został wycofany.

9. centrum dystrybucyjne
1 czerwca sieć otworzyła dziewiąte centrum dystrybucyjne. Nowy magazyn będzie dystrybuował produkty do ponad 50 sklepów Lidl na terenie Śląska i Małopolski.
Nowe centrum dystrybucyjne Lidla znajduje się w Gródkowie w gminie Psary przy drodze krajowej 86. Jest to drugi magazyn Lidla na Śląsku.
Ogrom inwestycji pokazują przede wszystkim liczby. Obiekt powstał na działce o wielkości 20 ha i posiada powierzchnię 45 000 mkw. Dzięki inwestycji Lidl utworzył ok. 200 nowych miejsc pracy.
To na pewno nie ostatnie takie centrum Lidla. Pod koniec ubiegłego roku do Starostwa w Mińsku Mazowiecki wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę Centrum Dystrybucyjnego Lidl wraz z infrastrukturą techniczną w mieście Kałuszyn.

Podwyżki dla pracowników
Od 1 marca 2017 Lidl zwiększył wynagrodzenia pracowników sklepów średnio o 9 proc. Po podwyżkach pensja na stanowisku pracownika sklepu wynosi 2550 zł – 3300 zł brutto na początku pracy. Już po roku pracy pracodawca gwarantuje wzrost płacy do poziomu 2750 zł – 3500 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy do 3000 zł – 3800 zł brutto. Natomiast wynagrodzenie menadżera sklepu dla osób rozpoczynających pracę na tym stanowisku wynosi 4400 zł – 5000 zł brutto. Po roku analogicznie jak w przypadku pracownika sklepu wzrost wynagrodzenia jest gwarantowany i kształtuje się na poziomie 5000 zł – 5500 zł brutto, a po 2 latach 6300 zł – 6800 zł brutto.

  • 01173 2017-07-12 08:18:29

    Niech będzie POgrzebany

  • linn 2017-07-11 15:28:43

    Lidl sie popsuł za dużo polskiego niskiej jakości produktów. wybieraj te wyprodukowane w Niemczech unikaj polskich. masz np sery milbona maasdamer z Holandii buledino emmentaler z Niemiec czy milbona goudę z Holandii w kawałku. Wędliny dulano z Niemiec , masz trochę jogurtów z Niemiec i Czech. aldi Leclerc maja lepsze produkty niż lidl , lidl postawił na nudę polski syf co wszędzie mogę kupić ale widzę ze zalega wiec może coś na + się zmieni

  • MOmo 2017-07-11 15:19:41

    Wg mnie w Lidlu nie ma ani jednego smacznego produktu. Jeśli ktoś ma inne zdanie chętnie dowiem się co kupuje.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9386

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane