PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Lidl musi rozebrać sklep, obiekt stoi zbyt blisko prywatnej posesji

Autor: Rzeczpospolita 29 września 2017 17:29

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że pozwolenie na budowę jednego ze sklepów Lidla jest nieważne. Obiekt stoi bowiem zbyt blisko prywatnej posesji i ma zbyt dużą kubaturę - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Na nic się zdały argumenty prawników tej sieci handlowej, że sklep działa już legalnie od 12 lat, jest pracodawcą na lokalnym rynku i niekorzystny wyrok może doprowadzić do jego rozbiórki.

NSA uznał, że w tym wypadku ważniejsza jest ochrona prawa własności sąsiada mieszkającego obok tego sklepu. Okazało się, że pawilon handlowy stoi za blisko, metr od granicy z prywatną posesją. Oznacza to, że starosta, wydając pozwolenie na budowę tego pawilonu, źle ocenił odległość. 

Przeczytaj także:

Lidl złożył skargę do głównego inspektora nadzoru budowlanego. Ale ten utrzymał decyzję wojewody, ponieważ doszło do rażącego naruszenia prawa. Wówczas Lidl odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Tu także nic nie wskórał. Został mu Naczelny Sąd Administracyjny, ale i w tej instancji przegrał.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce, by prawo do zaskarżania pozwolenia istniało przez pięć lub osiem lat, liczonych od daty załatwienia końcowych formalności. Osoby, które poniosą szkody z tego tytułu, że po upływie tych okresów nie da się podważyć pozwolenia na budowę, będą mogły zawsze wystąpić o odszkodowanie.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Ferrix 2017-10-01 13:45:03

  Gdzie byli 12 lat temu? Kupowali lasery w lidlu.

 • Obywatel 2017-10-01 13:42:09

  I bardzo dobrze. Co z tego, że germański sklep zatrudnił kilku pracowników za śmieszne pensje jak rozwalił cały lokalny mniejszy handel. Rozebrać i zrobić parking.

 • Marek 2017-10-01 00:07:07

  Co to za artykuł?! "ważny pracodawca" to istnieje też "nieważny pracodawca"? Każdy musi przestrzegać prawa. Geodeci Laserami potrafią wymierzyć działkę i granicę. Gdzie byli 12 lat temu?

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,50

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane