Lidl musi rozebrać sklep, obiekt stoi zbyt blisko prywatnej posesji

Autor: Rzeczpospolita 29 września 2017 17:29

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że pozwolenie na budowę jednego ze sklepów Lidla jest nieważne. Obiekt stoi bowiem zbyt blisko prywatnej posesji i ma zbyt dużą kubaturę - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Na nic się zdały argumenty prawników tej sieci handlowej, że sklep działa już legalnie od 12 lat, jest pracodawcą na lokalnym rynku i niekorzystny wyrok może doprowadzić do jego rozbiórki.

NSA uznał, że w tym wypadku ważniejsza jest ochrona prawa własności sąsiada mieszkającego obok tego sklepu. Okazało się, że pawilon handlowy stoi za blisko, metr od granicy z prywatną posesją. Oznacza to, że starosta, wydając pozwolenie na budowę tego pawilonu, źle ocenił odległość. 

Lidl złożył skargę do głównego inspektora nadzoru budowlanego. Ale ten utrzymał decyzję wojewody, ponieważ doszło do rażącego naruszenia prawa. Wówczas Lidl odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Tu także nic nie wskórał. Został mu Naczelny Sąd Administracyjny, ale i w tej instancji przegrał.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce, by prawo do zaskarżania pozwolenia istniało przez pięć lub osiem lat, liczonych od daty załatwienia końcowych formalności. Osoby, które poniosą szkody z tego tytułu, że po upływie tych okresów nie da się podważyć pozwolenia na budowę, będą mogły zawsze wystąpić o odszkodowanie.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Ferrix 2017-10-01 13:45:03

    Gdzie byli 12 lat temu? Kupowali lasery w lidlu.

  • Obywatel 2017-10-01 13:42:09

    I bardzo dobrze. Co z tego, że germański sklep zatrudnił kilku pracowników za śmieszne pensje jak rozwalił cały lokalny mniejszy handel. Rozebrać i zrobić parking.

  • Marek 2017-10-01 00:07:07

    Co to za artykuł?! "ważny pracodawca" to istnieje też "nieważny pracodawca"? Każdy musi przestrzegać prawa. Geodeci Laserami potrafią wymierzyć działkę i granicę. Gdzie byli 12 lat temu?

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9338

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane