Litwini bojkotują centra handlowe w sprzeciwie wobec wysokich cen

Autor: PAP 16 lutego 2017 19:28

W czwartek Na Litwie rozpoczął się pięciodniowy bojkot centrów handlowych. Tymi działaniami Litwini chcą wyrazić swoje niezadowolenie z wysokich cen artykułów spożywczych. Podobna akcja miała miejsce w ubiegłym roku.

Ceny na Litwie znacząco wzrosły po wprowadzeniu przed dwoma laty euro. Na początku tego roku Litewski Departament Statystyki zaprezentował raport, z którego wynika, że w ubiegłym roku niektóre artykuły spożywcze zdrożały nawet o 40 proc. Niezadowolenie tym faktem społeczeństwo postanowiło wyrazić poprzez bojkot centrów handlowych.

Główny ekonomista banku Danske Bank na kraje bałtyckie Rokas Grajauskas mówi, że niezadowolenie Litwinów z powodu cen jest uzasadnione. Wskazuje, że ceny na Litwie są zbliżone do cen w Europie Zachodniej, ale wynagrodzenie stanowi tylko 30 proc. średniego wynagrodzenia w Unii Europejskiej. 

Zdaniem ekonomisty, Litwa przede wszystkim powinna zadbać o wzrost konkurencyjności gospodarczej kraju, zaostrzyć walkę z szarą strefą, a także dołożyć wszelkich starań w celu zmniejszenia nierówności społecznej i ubóstwa, które znacznie wzrosły po wprowadzeniu europejskiej waluty.

-Ludzie powinni w bardziej radykalny sposób okazać swoje niezadowolenie i zmusić władzę do podjęcia konkretnych decyzji w celu poprawy sytuacji .

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Maria 2017-02-19 07:01:02

  A u nas to niby jest inaczej?? ceny nawet wyższe niż w krajach unijnych

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,79

 • Śr

  2,14

 • Min

  1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane