PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Logistyka jedną z najważniejszych przewag konkurencyjnych na rynku e-commerce

www.portalspozywczy.pl 3 czerwca 2014 11:56

Zgodnie z najnowszym badaniem "Global E-Tailing 2025" opracowanym przez Deutsche Post DHL, obecnie e-commerce stanowi już ponad 8 proc. w wolumenie handlu ogółem w Europie. W zależności od scenariusza, udział ten może wzrosnąć nawet o 40 proc. w krajach rozwiniętych i do 30 proc. na dzisiejszych rynkach wschodzących - informuje Integer.pl, właściciel paczkomatów InPost.

Jak podaje Integer.pl, logistyka będzie tu odgrywać kluczową rolę - dostarcza ważnych przewag konkurencyjnych, takich jak: dostawy w ciągu kilku godzin czy elastyczny czas odbioru i zwrotu. Trendy te rozpoznaje też Amazon, który zainwestował we Francji nabywając 25 proc. udziałów w Colis Privé, firmie kurierskiej konkurującej na francuskim rynku dostarczania paczek z państwowym La Poste i światowymi gigantami: TNT, DHL, UPS i FedEx.
Amazon obsługuje blisko 50 mln paczek rocznie w tym kraju, a to ostatnie przedsięwzięcie wydaje się być strategią mającą na celu obniżenie kosztów w przeliczeniu na jednostkę transportową. W konsekwencji Colis Prive będzie niewątpliwie zmuszony do obniżenia kosztów przesyłek z amerykańskiego Amazona oraz do zmniejszenia swojego uzależnienia od La Poste, którego głównym klientem we Francji jest właśnie Amazon.
- Nie dziwi mnie fakt, że giganci e-commerce zaczynają zwracać uwagę na sposób dostawy, by zdobywać kolejne przewagi konkurencyjne. Amazon kopiuje lub wymyśla nowe rozwiązania i przejmuje udziały w perspektywicznych spółkach, realizując strategię wertykalnej dominacji. Czy można być świetnym zarówno w e-commerce, jak i w łańcuchu dostaw? Na odpowiedź jest zdecydowanie za wcześnie. Z całą pewnością rośnie gracz, który może zmienić cały rynek retailu na świecie - ocenia Rafał Brzoska, prezes Integer.pl.
- Pozyskiwanie doświadczonych partnerów logistycznych jest efektywniejszym rozwiązaniem, niż budowanie od podstaw własnych kanałów dostaw. Kluczowe będzie jednak zapewnienie dostaw transgranicznych - które obecnie są wyzwaniem nawet dla największych - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane