LPP rusza z nową marką Sinsey. w planach na 2013 rok 50 sklepów

Autor: PAP 3 stycznia 2013 20:32

LPP rusza z nową marką Sinsey. w planach na 2013 rok 50 sklepów

Grupa LPP zakłada, że w tym roku przyrost sieci handlowej wyniesie ok. 30 proc., a nakłady inwestycyjne na nowe otwarcia wyniosą co najmniej 300 mln zł. Łączny CAPEX grupy może być jednak wyraźnie większy, gdyż spółka może rozpocząć proces budowy nowej hali magazynowej kosztem blisko 200 mln zł - poinformował w rozmowie z PAP Dariusz Pachla, wiceprezes grupy LPP.

"W 2012 roku przyrost sieci wyniósł ok. 26 proc. Pewne otwarcia zaplanowane na grudzień zostały przesunięte i nie udało się otworzyć 5 tys. mkw. Zwiększyliśmy sieć o 90 tys. mkw. wobec planowanych 95 tys. mkw." - dodał.

W tym roku przyrost powierzchni handlowej wyniesie ok. 150 tys. mkw. "To będą otwarcia na rynkach wschodnich, w Polsce, ale i w pozostałych krajach, w których w ostatnim roku mało działaliśmy, bo skupiliśmy się tam na zwiększaniu efektywności. Te działania dały zamierzone efekty i zdecydowaliśmy się otwierać także w unijnych krajach regionu. Tam otwarć będzie sporo, a wyraźnie najwięcej w stosunku do wielu ostatnich lat" - powiedział Pachla.

Powtórzył, że przynajmniej przez kilka najbliższych lat spółka chce się skupić na rynkach, gdzie jest już obecna. "Po pierwsze, nie ma potrzeby ekspansji, po drugie nasze możliwości są jednak ograniczone. Chcemy się skupić na tych rynkach, które w naszej opinii są bardzo perspektywiczne" - powiedział.

Podtrzymał, że na wiosnę ruszą sklepy pod nową marką Sinsay. Do końca roku będzie ich ponad 50.

Wiceprezes zapowiadał wcześniej, że nakłady inwestycyjne na nowe otwarcia wyniosą w tym roku ok. 300 mln zł. "Ta kwota będzie zweryfikowana, bo była podana przy uwzględnieniu średniego kosztu otwarcia w ubiegłym roku. Na pewno nakłady na nowe otwarcia będą nie mniejsze niż 300 mln zł" - powiedział Pachla.

Wiceprezes LPP powtórzył, że spółka chciałaby wypłacić z ubiegłorocznego zysku dywidendę co najmniej taką jak rok wcześniej, ale priorytetem są inwestycje. "Nasza sytuacja związana z zadłużeniem jest niezła, ale trzeba pamiętać, że priorytetem jest możliwość realizacji odpowiedniego tempa rozwoju sieci. CAPEX będzie decydować o podejściu do dywidendy. Moim założeniem wciąż jest, by móc wypłacić dywidendę na akcję zbliżoną co do wartości do tej w 2012 roku, a może trochę większą, może o 10 proc. Priorytem jest jednak możliwość rozwoju" - powiedział Pachla.

Poinformował, że oprócz co najmniej 300 mln zł na nowe otwarcia, w tym roku pojawią się też inne nakłady: na przebudowę starych sklepów, na inwestycje w park maszynowy.

LPP chce też rozpocząć proces inwestycyjny dotyczący nowego centrum logistycznego, budowy kolejnej hali wraz z wyposażeniem. Inwestycja finansowana ma być z zewnętrznych źródeł, kredytem inwestycyjnym.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    5,54

  • Min

    2,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9753

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane