PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Makro, Real i Jeronimo Martins chcą wymienności europalet

www.portalspozywczy.pl 13 sierpnia 2013 10:18

ECR Polska, a za nią największe sieci handlowe - m.in. Makro, Real i Jeronimo Martins Polska, opowiadają się za całkowitą wymiennością europalet EPAL z funkcjonującymi już na rynku paletami EUR. Podobne głosy poparcia dla otwartego pool paletowego EPAL wyrażają największe organizacje handlowe m.in. w Niemczech i Szwajcarii.

ECR Polska - organizacja zrzeszająca pracodawców działających w przedsiębiorstwach związanych z sektorem dóbr konsumpcyjnych szybko rotujących (FMCG), rekomenduje uwzględnienie nowych europalet EPAL w umowach handlowych i/lub załącznikach logistycznych do nich.
- Proponujemy, by zapis dotyczący warunków dostawy towarów umożliwiał dostawy zarówno na paletach EPAL, jak i na paletach EUR - mówi Mateusz Boruta, dyrektor zarządzający ECR.

ECR Polska wydało 29 lipca krótkie oświadczenie odnoszące się do zmian na rynku europalet, które nastąpiły po 1 sierpnia br. Doceniając znaczenie europalet, które są istotnym narzędziem logistycznym w branży FMCG, Mateusz Boruta zaleca by członkowie ECR traktowali wymiennie nowe europalety ze znakami EPAL na czterech wspornikach, jak i te - wyprodukowane przed 1 sierpnia - cechowane na dwóch wspornikach znakiem EUR.

- Pozwoli to zachować płynność rynku, minimalizując niepotrzebne zamieszanie, a także pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów utrzymywania dwóch osobnych zapasów palet z jednym i drugim oznaczeniem - czytamy w oświadczeniu. - Zalecamy wymianę palet EUR na europalety EPAL i na odwrót, o ile oczywiście spełniają one kryteria jakościowe.

W ślad za oświadczeniem ECR, sieci handlowe obracające tysiącami europalet dziennie, również przedstawiły swoje stanowisko odnośnie kwestii wymienialności europalet EPAL z paletami EUR. - Real akceptuje na wszystkich odcinkach łańcucha logistycznego zarówno palety z cechami EUR jak i EPAL jako palety zwrotne i jakościowo właściwe - oświadczyła Sylwia Kozłowska, kierownik działu operacji pionu zarządzania łańcuchem dostaw sieci handlowej Real.

Wśród przedsiębiorców obawiających się wprowadzenia po 1 sierpnia europalet EPAL ze zmienionym oznakowaniem pojawiły się obawy o konieczności sortowania palet o różnych oznaczeniach na wspornikach: EPAL i EUR. Takie nieprawdziwe informacje zawierają m.in. oświadczenia UIC, które zamierza uruchomić w przyszłym roku własny, zamknięty pool paletowy. - W przeciwieństwie do palet UIC czy WG, EPAL nie zamierza wprowadzać jakichkolwiek ograniczeń wymiany europalet EPAL z europaletami, a których widnieje znak EUR - czytamy w oświadczeniu na stronie European Pallet Association EPAL.

Jak podkreśla Roman Malicki z PKN EPAL - to właściciel europalety decyduje o jej wymienności a także o ewentualnym sortowaniu palet. Jak pokazują przykłady z ostatnich dni, sieci handlowe nie godzą się na próbę narzucania przez UIC sposobu prowadzenia przez nich gospodarki paletowej.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,55

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane