PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Mali przedsiębiorcy szansą dla dostawców terminali mPOS

Autor: pr 13 czerwca 2014 13:20

W Polsce coraz prężnej rozwija się rynek mPOS, czyli usług mobilnej akceptacji płatności. Dostawcy mobilnych systemów płatności zamiast tradycyjnych terminali oferują urządzenia typu Chip&PIN, które pozwalają przyjmować płatności za pomocą smartfona lub tabletu. W porównaniu z tradycyjnymi terminalami wyróżnia je mobilność oraz brak stałych opłat. Tego typu rozwiązania dedykowane są przede wszystkim małym przedsiębiorstwom oraz osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą.

Terminale płatnicze mPOS to przenośne urządzenia, które akceptują płatności łączać się z dedykowaną aplikacją na smartfony lub tablety.
Dane NBP pokazują, że liczba terminali płatniczych na polskim rynku, w porównaniu z europejskimi krajami, jest wciąż bardzo mała - ok. 6,5 tys. terminali w Polsce przy prawie 18 tys. w Unii Europejskiej. Jednakże liczba transakcji per terminal jest w Polsce prawie taka sama jak w Unii. W Polsce na 1 terminal płatniczy przypada ok. 3,3 tys. transakcji, a w UE ok. 3,6 tys.
Głównym klientem dostawców tradycyjnych terminali na polskim rynku są duże firmy o dużych obrotach. Jest to szansa dla dostawców mPOS, którzy kierują swoją ofertę głownie do małych przedsiębiorstw, a także osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
Badanie przeprowadzone przez firmę Visa pokazuje, że rozwiązania mPOS mogą odnieść sukces na polskim rynku wśród indywidualnych przedsiębiorców. Aż 36 proc. z nich zadeklarowało chęć korzystania z takich rozwiązań (dla porównania w Niemczech 18 proc., we Francji 17 proc.). Ponadto, jak wynika z badań, ponad 100 tys. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce jest zainteresowanych korzystaniem z usług akceptacji mobilnych płatności.

Terminale typu Chip&PIN, podobnie jak tradycyjne, przyjmują płatności bezgotówkowe poprzez wpisanie kwoty zakupy oraz autoryzację kodem PIN. Zasady są takie same, jednakże od tradycyjnych terminali, urządzenia mPOS wyróżnia możliwość przyjmowania płatności za pomocą smartfona lub tabletu, a także mobilność. Do jego poprawnego funkcjonowania wystarczy zasięg 3G lub WiFi i aplikacja na urządzenie mobilne.

Porównując koszty użytkowania mobilnych i tradycyjnych terminali, bardziej opłacalne dla małych firm oraz indywidualnych przedsiębiorców są rozwiązania mPOS. Dla przykładu miesięczny koszt korzystania z terminala w przypadku 20 transakcji miesięcznie (każda na kwotę 50 zł) dla właściciela terminala firmy SumUp wynosi 22,25 zł, a dla użytkownika tradycyjnego terminala - 103 zł. Ponadto, po podliczeniu wszystkich opłat, rzeczywista prowizja w pierwszym przypadku wynosi 2,25  proc., a w drugim - 11,30 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ekonsulting 2015-06-26 00:06:02

  aplikacje do terminali płatniczych:

  artmetic.pl

 • Druid22 2014-06-14 10:57:19

  Mam terminal tradycyjny w paysquare i absolutnie nie płacę 103 zł tylko 48 zł a prowizja to 0,5% więc dane w artykule są bledne.  Polecam patsquare

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,50

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane