PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Marek Sawicki: Sieci bezwzględnie wymuszają na rolnikach i dostawcach obniżki cen

Autor: www.dlahandlu.pl 4 września 2014 12:40

Marek Sawicki: Sieci bezwzględnie wymuszają na rolnikach i dostawcach obniżki cen

Minister rolnictwa apeluje do sieci handlowych o zaprzestanie wymuszania na dostawcach owoców i warzyw cen dumpingowych. - Poszukujemy cywilizowanych warunków rozwoju współpracy z sieciami handlowymi - podkreślił szef resortu rolnictwa.

- Z żalem jednak stwierdzam, że pomimo trzykrotnych spotkań z przedstawicielami sieci nie możemy się porozumieć - powiedział minister dodając, że - w sieciach handlowych mamy do czynienia z bezwzględnym wymuszaniem na rolnikach i dostawcach obniżek cen.

Minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że jeżeli w sieciach cena kilograma jabłek jest poniżej 1,5 złotego to w cale nie jest na korzyść konsumentów. W dłuższej perspektywie czasowej oznacza to upadek polskich producentów i zastąpienie ich produktów towarami sprowadzanymi z zagranicy i oczywiście droższymi.

- Wczoraj, po raz kolejny wystąpiłem do szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o skuteczne działania na rzecz ograniczenia możliwości stosowania cen dumpingowych - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister poinformował, że do 3 września br. do Agencji Rynku Rolnego wpłynęło ponad 10 tysięcy 700 powiadomień od rolników chcących wycofać swoje produkty z rynku.

- Już do 1 września wpłynęło takich powiadomień ponad 7,5 tysiąca na kwotę, i to po niższych stawkach zaproponowanych przez Komisję Europejską, około 85 mln euro - powiedział minister i dodał, że - gdyby policzyć po stawkach, na jakie zgodzili się 2 września ministrowie Trójkąta Weimarskiego, to kwotę tę należałoby pomnożyć przez dwa.

Dlatego też minister Sawicki będzie dalej zabiegał na forum unijnym o środki na stabilizację dochodów rolników, a nie tylko na stabilizację na rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • cvbbbb 2014-09-06 09:48:43

  Tak tak, wszystkiemu są teraz winne sieci handlowe. Trzeba było umieć się mądrze zachować w stosunku do Rosji Panowie politycy!!!!

 • bolekilolek 2014-09-05 10:57:41

  a co mają robić? płacić drożej?

  zresztą sami sobie są winni, dopuścili do sytuacji w której nie powstały silne krajowe sieci tylko przyczynili się do rozwoju sieci zagranicznych (JMD, Lidl, Kaufland, Tesco, Auchan itp) i teraz oczekują, że te zagraniczne podmioty zlitują się nad naszymi rolnikami?!?!? ŚMIESZNI CI NASI POLITYCY. a co mają zrobić malutkie krajowe sieci? muszą dostosować ceny do zagranicznych konkurentów i cisnąć dostawców, jaki inny mają wybór? wysokie ceny i dalsza utrata klienta

 • klon 2014-09-05 08:55:35

  Szczere słowa z tym głosowaniem w Sejmie.PO nie chce wiedzieć dlaczego zagraniczne supermarkety nie płacą podatków/CIT/ w Polsce i jaki jest ich wpływ na mały polski handel-dlaczego?Odpowiedźcie sobie sami,a wybory blisko!

ZOBACZ WSZYSTKIE (6)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,50

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane