Marek Sawicki: Warto zastanowić się nad uregulowaniem ekspansji dyskontów

www.portalspozywczy.pl 26 marca 2014 09:04

- Warto zastanowić się nad ingerencją w rynek handlu by uregulować kwestię ekspansji sieci dyskontowych. W tej sprawie potrzebna jest jednak także determinacja producentów - ocenia minister rolnictwa Marek Sawicki.

Rozmowa z ministrem Markiem Sawickim odbyła się pod koniec stycznia tego roku.

Marek Sawicki zastanawiając się nad uregulowaniem kwestii sieci dyskontowych podkreślił, że producenci i przetwórcy powinni współpracować i budować skalę, tak aby być równorzędnym partnerem dla operatorów handlowych. Niestety wiele firm jest niechętnych konsolidacji.
- W sytuacji, kiedy pojawiają się problemy, przedsiębiorstwa protestują przeciw nieuczciwej konkurencji i przewagom konkurencyjnym sieci handlowych, oczekując, że ktoś odgórnie za nich rozwiąże ten problem. Tymczasem ciągła rywalizacja i niechęć do konsolidacji sprawia, że niedawno startująca w Polsce sieć Biedronka, na dziś jest już prawie w każdej gminie w Polsce. Sieć ma 2400 sklepów, a mamy 2800 gmin, więc niewiele im brakuje - mówi Marek Sawicki z rozmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl.
Na pytanie, czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów powinien ingerować w rynek, jak postulują dostawcy i konkurenci sieci dyskontowych (m.in. Polska Izba Handlu), Marek Sawicki odpowiada: - Warto nad rozsądną ingerencją popracować. W tej sprawie potrzebna jest także determinacja producentów.
Kilka miesięcy temu Prezes Mlekovity, Dariusz Sapiński apelował o wprowadzenie ustawowych ograniczeń na sprzedaż marek własnych firm handlowych. Według niego towary private label wypierają z rynku produkty polskich producentów (w tym Mlekovity), a tym samym uderzają i niszczą polskie firmy, które nie mogą zarabiać i będą bankrutować.
Odnosząc się to tej kwestii Marek Sawicki przypomniał, iż dwa lata temu na spotkaniu poświęconym naruszaniu konkurencyjności i wykorzystywaniu przewag prezes Mlekovity chwalił współpracę z sieciami handlowymi. - Skoro teraz problem zauważa myślę, że warto poważnie nad nim się pochylić - mówi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ar 2014-03-27 07:24:17

  Odezwała sie mlekowita firma nieskazitelna panie sawicki a grupy producenckie to firmy z zmowy cenowej

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,69

 • Śr

  0,89

 • Min

  0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane