PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Market Side: Dyskonty podążają za supermarketami

www.portalspozywczy.pl 18 listopada 2013 13:18

Najbliższy dyskont zlokalizowany jest przeciętnie 700 metrów od hipermarketu. W strefie 3 km od hipermarketu działa 7,5 tys. sklepów dyskontowych - wynika z danych firmy Market Side.

Jak wynika z obliczeń Marker Side, rocznie dyskont sieci Biedronka osiągał w 2011 roku 13,5 mln zł obrotów, a dyskont sieci Lidl 14,4 mln zł. Dla porównania, przeciętny hipermarket Real generował w 2011 roku 101 mln zł obrotów. Oznacza to, że jeden sklep dyskontowy osiąga obroty na poziomie niemal 15 proc. obrotów hipermarketu.

Porównanie liczby supermarketów wybranych sieci do liczby dyskontów w podziale na wielkość miast wskazuje na niemal liniową zależność - tam gdzie jest dużo supermarketów, duża jest również liczba sklepów dyskontowych.

Aż 75 proc. supermarketów wybranych sieci ma w strefie zasięgowej 1 km sklep dyskontowy. Średnia liczba sklepów dyskontowych w strefie 1 km od supermarketu to 1,7. Ogółem przeciętna odległość od supermarketu do najbliższego dyskontu to 1,76 km, natomiast w przypadku supermarketów, które mają dyskont w promieniu do 1 km, średnia odległość to tylko 420 metrów.

Największą liczbę dyskontów w odległości do 1 km mają sieci Leclerc (2,7 dyskontu) oraz Piotr i Paweł (2,5 dyskontu). Jak szacują autorzy raportu, ze względu na koncentrację tych dwóch sieci w dużych miastach, liczba konkurujących dyskontów może w kolejnych latach znacząco rosnąć, wraz z dalszym rozwojem dyskontów w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu (są to duże miasta o słabym nasyceniu dyskontami).

Natomiast sieci Dino i SPAR, ze względnie dużą liczbą lokalizacji na wsi (ponad jedna trzecia sklepów), mają najmniej dyskontów w swoich zasięgach - wynik ten wynosi 0,9 dyskontu na jeden sklep każdej z tych sieci. Podobny wynik dotyczy supermarketów MarcPol.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,09

  • Śr

    2,58

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane