PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Marketplanet: W Polsce firmy wydają w internecie 215 mld zł rocznie

Autor: dlahandlu.pl 16 lutego 2015 12:37

Rocznie firmy w Polsce wydają za pośrednictwem Internetu ponad 215 miliardów złotych. Kwota ta będzie rosła, bo transakcje w sieci pozwalają oszczędzić średnio ok. 30 proc. wydatków, upraszczają pracę kupcom i automatyzują proces zakupowy - ocenia w raporcie 'Zobacz jak kupują i jak oszczędzają polskie firmy' Marketplanet.

Wydatki przedsiębiorstw w Internecie są 10 razy wyższe, niż ogólna wartość zakupów klientów indywidualnych w sieci. -Obecnie z platform handlowych w naszym kraju korzystają przede wszystkim duże przedsiębiorstwa. Na naszych platformach zakupowych w skali roku obsługujemy transakcje o wartości około 25 mld zł. Wynika z tego, że jeśli średnie i małe firmy chciałyby zostać dostawcami potentatów najprostszą drogą jest zarejestrowanie się na elektronicznej platformie handlowej. Taka forma współpracy będzie w najbliższym czasie coraz bardziej powszechna i skuteczna - mówi Piotr Matysik, prezes Marketplanet.
Eksperci Marketplanet nie mają wątpliwości, że coraz więcej tradycyjnych transakcji trafi do sieci ze względu na oszczędności czasu, pieniędzy oraz przejrzystość i automatyzację wymiany handlowej. Tak też dzieje się w krajach Europy Zachodniej i USA, gdzie wartość transakcji realizowanych przez przedsiębiorców na platformach handlowych sięga ok. 20-30 proc. całego rynku. W Polsce jest to ok. 10 proc. wszystkich wydatków, które ponoszą przedsiębiorstwa ogółem.

Jednym z narzędzi, które dostępne są na platformach, są aukcje internetowe. W ciągu 10 ostatnich lat Marketplanet przeprowadziło ich ponad 100 tys. i na podstawie tych doświadczeń oszacowało, że podmiot kupujący poprzez platformy może zaoszczędzić średnio 30 proc. kosztów w stosunku do tradycyjnych zakupów. W przypadkach niektórych branż oszczędności te przekraczają 65 proc. wydatków. Wynika to m.in. z lepszego planowania zakupów, zarządzania bazą dostawców, z kumulacji zamówień oraz szybkiego dostępu do dużej liczby dostawców zarejestrowanych na platformach. W przypadku niektórych branż oszczędności mogą więc sięgnąć nawet 60 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,69

 • Śr

  3,62

 • Min

  1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane