Markety będą płacić trzy stawki podatku od obrotów

Autor: www.dlahandlu.pl 25 stycznia 2016 18:16

Markety będą płacić trzy stawki podatku od obrotów fot. shutterstock

Sklepy będą płacić trzy stawki podatku od obrotów; stawka podstawowa będzie wynosić 0,7 proc., a pozostałe - 1,3 proc. i 1,9 proc.- wynika z najnowszych informacji przekazanych przez ministerstwo finansów.

Minister finansów przekazał do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej wraz z prośbą o procedowanie jej zgodnie z paragrafem 99 regulaminu pracy Rady Ministrów w trybie odrębnym.

Podatnikami nowej daniny będą wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży towarów. Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie. Podatnicy, którzy nie przekroczą tej kwoty będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych.

Zgodnie z postanowieniami projektu podatek od sprzedaży detalicznej będzie podatkiem progresywnym ze stawką 0,7% obciążającą przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych oraz stawką 1,3% od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu. Projekt przewiduje również stawkę – 1,9% od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowe wolne od pracy (to ostatnie kryterium odnosić się będzie do tych sprzedawców detalicznych, którzy na mocy przepisów będą prowadzili sprzedaż w takie dni).

Nie będą natomiast opodatkowane przychody z tytułu sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych. Definicją towaru nie zostaną również objęte posiłki przygotowywane przez zbywcę, gaz ziemny, woda, ciepło systemowe oraz energia elektryczna.

Spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowej daniny to około 2 miliardów złotych w perspektywie 2016 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wpływy z tytułu podatku będą jednym ze źródeł finansowania programu „500 plus", który przewiduje wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Ministerstwo Finansów przewiduje także, że wprowadzenie podatku spowoduje wzrost konkurencji na rynku handlu detalicznego. Odrzuca tym samym hipotezy o możliwości przerzucenia kosztów podatku na klientów sklepu.

- Rynek handlu detalicznego jest tak nasycony, że podniesienie cen przez jednego przedsiębiorcę spowodowałby odpływ klientów do drugiego. Nie spodziewamy się zatem zbiorowego podniesienia cen – tłumaczy minister finansów Paweł Szałamacha. 

Jak podkreśla MF, przyjęty w projekcie model równego opodatkowania wszystkich sprzedawców detalicznych jest zgodny z prawem unijnym. Sama proponowana danina nie podlega dyrektywie 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, nie spełniając cech tego podatku.

Ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b prac. marketu 2016-01-30 15:41:12

  Nie ma co krakać pożyjemy zobaczymy.Na Węgrzech jak się nie sprawdzało to odpuścili trochę! U nas czas najwyższy aby zatamować wywóz dochodów za granicę przez ciemiężców - markety. Niech płaca podatki tak jak w Niemczech czy Francji.Pewnie koszty podatku przełożą się po trochu na dostawców częściowo wkomponowane zostaną w ceny ale bez obaw jak podrożeje to konkurencja spuści i będzie z korzyścią dla innych.Zmniejsza się per-saldo zyski właścicieli ale oni nie zrezygnują z dnia na dzień z Polskiego rynku bo nadal maja tu eldorado! Przecież te 2,5 tyś Biedronek i inne sieci nie wyniosą się z Polski.Zmniejszą wydatki na reklamę telewizyjną na która wydaja miliony w tydzień. Może należałoby pochylić się ponownie nad tymi małymi sieciami-sklepami osiedlowymi, nadal co z hurtowniami Selgros i Macro? przecież tam obroty milionowe co miesiąc. Najpierw niech podatek zacznie działać a korekty później.

 • ..I.. 2016-01-27 17:01:50

  ukłon w stronę najmocniejszych,

  akcje JMD w górę,

  małe i średnie sieci z rentownością 1-2% do zamknięcia bo kupić tego nikt nie kupu,  a wam wszystkim KAMom,NKAMom i innym pożalsięboże menadżerą wróżę bezrobocie bo kto wam będzie dystrybuował te wszystkie wasze gnioty?

  bo na pewno nie biedronka i lidl, a na te parę hiperów na rynku to was jest stanowczo za dużo

 • POLAK 2016-01-27 12:01:14

  Oj poruszyło dostawce nie pan będą inni z niższymi cenami bez łaski

ZOBACZ WSZYSTKIE (11)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  6,99

 • Śr

  5,15

 • Min

  3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane