Marks&Spencer zamyka swoje sklepy w Polsce

Autor: www.dlahandlu.pl 8 listopada 2016 09:15

Marks&Spencer zamyka swoje sklepy w Polsce fot. shutterstock

Marks&Spencer ogłosił, że rozpocznie konsultacje z pracownikami dotyczące zamiaru zamknięcia swoich 11 sklepów w Polsce. Propozycja została opracowana przez Marks&Spencer po przeprowadzeniu kompleksowego przeglądu 466 zagranicznych sklepów, którego celem było przedstawienie jasnego obrazu prowadzonej działalności i czynników mających wpływ na wyniki.

Przegląd dotyczył wyników i potencjału każdego z zagranicznych rynków Grupy. Wykazał on, że działalność międzynarodową Marks&Spencer można podzielić na dwie części: działalność własną, która na wielu rynkach przynosi straty, oraz opłacalną działalność franczyzową, która w ubiegłym roku wygenerowała zysk w wysokości 87 mln funtów.

W ubiegłym roku działalność własna Grupy na dziesięciu rynkach przyniosła stratę w wysokości 45 mln funtów przy przychodach wynoszących 171 mln funtów, a niektóre rynki przynosiły straty przez ostatnie pięć lat. W raporcie stwierdzono, że było to spowodowane wieloma czynnikami, w tym rozdrobnieniem sklepów własnych i zbyt małą skalą działalności. Dodatkowo możliwości przyszłego rozwoju na tych rynkach są ograniczone.

Marks&Spencer ogłosił zamiar zamknięcia wszystkich 53 sklepów własnych na tych dziesięciu rynkach, w tym dziesięciu w Chinach i siedmiu we Francji, a także sklepów w Estonii, na Węgrzech, Litwie, w Słowacji, Rumunii, Holandii, Belgii i w Polsce.

Grupa rozpoczyna konsultacje w sprawie zamiaru zamknięcia sklepów ze swoimi 351 pracownikami w Polsce. Marks&Spencer zobowiązuje się w pełni przestrzegać wszystkich lokalnych przepisów prawa pracy w Polsce. Obejmuje to współpracę z Europejską Radą Zakładową i pracownikami przed rozpoczęciem procesu konsultacji.

Jonathan Glenister, Dyrektor Regionalny na Europę, Chiny i Indie w Marks&Spencer, powiedział: „W ramach szerszego przeglądu międzynarodowej działalności Grupy przeprowadziliśmy szczegółowy przegląd możliwości na polskim rynku oraz naszych wyników w ostatnich pięciu latach. Wykazał on, że nasza działalność w Polsce jest nie do utrzymania. Zdajemy sobie sprawę z wpływu proponowanych w Polsce zmian na naszych pracowników i będziemy chcieli uzyskać ich opinie na temat naszej propozycji”.

Na poziomie Grupy, jeżeli w wyniku konsultacji Marks&Spencer zdecyduje się realizować swój plan, poniesie wydatki w wysokości ok. 150 – 200 mln funtów, w większości w gotówce, związane głównie z nieruchomościami i zwolnieniami pracowników.

 • mariannaB. 2016-11-09 10:28:09

  Na początku były świetnie zaprojektowane rzeczy, świetnej jakości, w dobrych cenach, adekwatnych do wyglądu Polek rozmiarach. Potem zrobiła się tylko galeria - do oglądania, nie do kupienia. potem już nie warto było nawet przychodzić. Ani jakości, ani dobrej ceny, ani wzornictwa. Wyników firmy nie uratuje półka z herbatą i marmoladą pomarańczową. Tak to jest, jeśli ktoś zarządza sklepem z ciuchami nie patrząc na ludzi, którzy przychodzą do sklepu. Lepiej sprzedać szyld - i niech inni ponoszą ryzyko.

 • agata 2016-11-09 03:59:32

  Pięknie, zostanie 500+, dziadostwo i najlepiej uciekać z kraju, to jest ta lepsza zmiana, tego się doczekaliśmy, tragedia, gospodarka Janosika, jednym zabrać drugim dać, tak kupuje się głosy wyborców

 • cechia 2016-11-08 22:02:37

  dla nie polskich sklepów może nie być sa marne marny polski towar a i jeszcze biedronka nie upadnie

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  8,99

 • Śr

  6,74

 • Min

  5,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane