Marzec w handlu detalicznym - 10 najważniejszych wydarzeń

Autor: dlahandlu.pl 5 kwietnia 2018 13:16

Marzec w handlu detalicznym - 10 najważniejszych wydarzeń Fot. Shutterstock.com

W marcu obudziliśmy się w nowej rzeczywistości – rzeczywistości z zakazem handlu w niedziele. Choć temat budził wiele emocji, zdaje się, że konsumenci podeszli do zmian nadzwyczaj spokojnie. Paniki nie było. Marzec przyniósł także nowe wiadomości o Piotrze i Pawle oraz zmiany kadrowe w kilku sieciach. Oto najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca.

Zakaz handlu w niedziele faktem

Od marca obowiązuje zakaz handlu w dwie niedziele w miesiącu. Choć temat rozpalał od kilku miesięcy debatę publiczną, konsumenci, a także przedsiębiorcy i sieci, stanęli na wysokości zadania. Z informacji Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że zakaz jest przestrzegany, a wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać do PIP. Kontrowersje budzi nadal handel na dworcach. Eksperci wieszczą również, że galerie handlowe, które są otwarte w niehandlowe niedziele wkrótce zrewidują swoje podejście – zadecyduje oczywiście rachunek ekonomiczny.

Kto kupi Piotra i Pawła

Odkąd sieć Piotr i Paweł pozyskała inwestora finansowego, czyli firmę Capital Partners, nie milkną spekulacje na temat tego, kto mógłby być zainteresowany przejęciem poznańskiej spółki. Wymienia się tu Carrefoura, Biedronkę, E.Lelcerca a nawet Polską Grupą Supermarketów.

Tymczasem Piotr i Paweł optymalizuje swoją sieć sprzedaży. Od początku roku zamknął 7 placówek: w Bielsku- Białej, Mysłowicach, Skawinie i Żorach, Katowicach, Bydgoszczy i Niepołomicach. Uruchomił zaś 2: w Rokietnicy i Tychach. Sieć posiada obecnie 141 placówek.

GH PL Plus przechodzi do historii

Udziałowcy Grupy Handlowej PL Plus uznali, że rozwiązują projekt. Natomiast marka własna „Lubię” wykreowana przez GH PL Plus, przeszła w ręce Bać-Polu. - Grupa Handlowa PL Plus jest w likwidacji od 22 stycznia 2018 roku. Udziałowcy uznali, że to zbyt mały projekt dla nich by go kontynuować – powiedział Waldemar Mirocha, członek zarządu GH PL Plus.

- To nie bankructwo. Udziałowcy uznali, że trzeba projekt zamknąć, więc go rozwiązują. Jest to zwykła likwidacja spółki córki, która nie ma problemów finansowych. Spółka ma bardzo dobre wyniki, ma pieniądze i dodatni bilans. Nie ma syndyka, nie popłaconych faktur, zaległości wobec kontrahentów, wszyscy są w terminie spłaceni – tłumaczy Mirocha.

Biedronka będzie inwestować w pracowników

Jeronimo Martins jest gotowe, by zaradzić problemom z zatrudnieniem nowych pracowników, jeśli się one pojawią. - W Polsce udało nam się dostosować poprzez zwiększenie płac i wychodzenie ponad płacę minimalną - powiedział Pedro Soares dos Santos podczas konferencji prasowej w Lizbonie.
Przyznał, że firma dostrzega istnienie presji na rynku pracy w Polsce, w tym także w swojej branży.
- W 2018 roku będziemy rozwijać sieć w sposób zróżnicowany, niewrażliwy na krótkotrwałe presje. Wysoki udział inwestycji w Biedronkę będzie podtrzymany, będziemy m.in. inwestować w pensje pracowników - dodał prezes.

 • srebrna ryba 2018-04-09 10:32:53

  Połowa z tego nie warta uwagi...

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,36

 • Śr

  3,76

 • Min

  2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane