PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Maspex: Branża spożywcza musi być przygotowana na rewolucję w handlu

www.portalspozywczy.pl 19 listopada 2014 12:32

Już coraz mniej Polaków jest gotowych spędzać na zakupach kilka godzin, a chce spędzać w sklepie kilkadziesiąt minut. Są to nowe zjawiska, z którymi musi zmierzyć się nie tylko handel, ale i cały rynek spożywczy - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex.

Jak tłumaczy Krzysztof Pawiński, w Polsce - inaczej, niż u naszych południowych sąsiadów - bardzo mocną pozycję ma handel tradycyjny. - Jeszcze kilka lat temu wszyscy myśleli, że hipermarkety ze swoim konceptem połączenia dużego sklepu z galerią, wyprą mniejszy handel. Już coraz mniej Polaków jest gotowych spędzać na zakupach kilka godzin, a chce spędzać w sklepie kilkadziesiąt minut. Są to nowe zjawiska, z którymi musi zmierzyć się nie tylko handel, ale i cały rynek spożywczy - potwierdza prezes Maspeksu w rozmowie z portalspozywczy.pl.

Potwierdza, że obie te branże w najbliższym czasie będą musiały się zmierzyć z wieloma innymi wyzwaniami.

- Są to na pewno zakupy internetowe, które podbijają świat. Jeden z liderów tego sektora, Amazon, robi obecnie duży test w Kalifornii, gdzie rozpoczął dostawę produktów świeżych - w ciągu jednego dnia od złożenia zamówienia. Jest to ogromne wyzwanie dla retailowego modelu sprzedaży. Widać to choćby na rynku USA, gdzie nie powstają już nowe duże sklepy, a ogromne sieci stoją właśnie przed widmem bankructwa - komentuje Krzysztof Pawiński.

Dodaje, że te zjawiska pokazują, że rozwój handlu to cykl zamknięty. - Rozwinął się on najpierw od sprzedaży wysyłkowej w XIX-wiecznych Stanach Zjednoczonych, a dopiero później przełomem były sklepy oraz super- i hipermarkety. Teraz wkraczamy w erę e-commerce, które są niczym innym, jak bardziej rozwiniętą formą sprzedaży wysyłkowej - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane