PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Mastercard: Aktualne stawki interchange stosuje się także do umów zawartych po 1 stycznia 2014 r.

Autor: dlahandlu.pl 6 lutego 2014 12:18

Do dnia dostosowania przez MasterCard poziomu opłaty interchange do przepisów Ustawy, aktualne stawki tej opłaty znajdują zastosowanie do wszystkich umów, niezależnie od tego czy zostały zawarte przed czy po 1 stycznia 2014 r. Ponieważ to organizacje płatnicze, a nie agenci rozliczeniowi, ustalają wysokość opłaty interchange, to zawarcie nowej umowy między agentem rozliczeniowym, a akceptantem nie ma prawnego wpływu na wysokość opłaty interchange znajdującej zastosowanie w takiej umowie.

Brzmienie art. 2 ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych jest jasne i jednoznaczne. Wyznacza on 6 miesięczny okres na dostosowanie całej działalności wskazanych w tym przepisie podmiotów do przepisów ustawy, a zwrot „...w tym" [zawarte umowy] oznacza, że „umowy" są jedynie przykładem (częścią) działalności, która ma zostać dostosowana do nowych przepisów. Literalne brzmienie przywołanego przepisu jest więc jednoznaczne.

Również wykładnia systemowa i funkcjonalna (jeśli zostałyby zastosowane) prowadziłyby do jednoznacznego wniosku, że okres przejściowy znajduje zastosowanie do całej działalności organizacji kartowej, wydawcy kart płatniczych oraz agenta rozliczeniowego.

W rozważanej sprawie celem wyznaczenia 6 miesięcznego okresu przejściowego było udzielenie organizacjom kartowym, wydawcom kart płatniczych oraz agentom rozliczeniowym czasu na wprowadzenie takich zmian w proceduralnych, technicznych oraz finansowych aspektach ich działalności, aby zapewnić jej zgodność z przepisami Ustawy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Robert Łaniewski 2014-02-07 10:55:09

    Polecam odmienną interpretację przygotowaną przez dra Jana Byrskiego - eksperta niezależnego współpracującego z FROB. frob.pl/stawka-if-05-juz-obowiazuje/

  • Greg 2014-02-07 09:11:09

    Bzdura

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane