Maxima Grupe: Wezwanie na akcje Emperii zakończyło się sukcesem

Autor: dlahandlu.pl 12 kwietnia 2018 18:30

Maxima Grupe: Wezwanie na akcje Emperii zakończyło się sukcesem Fot. Shutterstock

Maxima Grupe zakończyła z sukcesem wezwanie na akcje spółki Emperia Holding S.A., która prowadzi sieć sklepów Stokrotka. W wezwaniu ogłoszone na Giełdzie Papierów Wartościowych złożono zapisy na sprzedaż 93,7 proc. akcji. Wartość tej transakcji wynosi ok. 276 mln EUR – poinformowała Maxima. Przejęcie Emperia Holding S.A. zostanie zakończone w dniu 18 kwietnia.

- Przejęcie Emperia Holding SA jest bardzo ważnym strategicznym krokiem, który pozwoli nam znacząco wzmocnić naszą pozycję na polskim rynku. Nasza oferta była atrakcyjna dla akcjonariuszy, złożono znacznie więcej zapisów w sprzedaży akcji niż planowane 66 procent. Kolejnym krokiem jest sprawne zakończenie transakcji i wdrożenie strategicznej wizji rozwoju firmy- powiedział Dalius Misiunas, prezes i dyrektor generalny Maxima Grupe.

Według firmy, po zrealizowaniu tej transakcji Maxima Grupe stanie się największym prywatnym inwestorem kapitału litewskiego w Polsce. Zdaniem Daliusa Misiunasa, to znak, że największe litewskie firmy już dojrzały do ​​poziomu, w którym są konkurencyjne na rynku międzynarodowym, nawet wśród światowych graczy.

Przejęcie Emperia Holding S.A. zostanie zakończone w dniu 18 kwietnia, kiedy nastąpi rozliczenie z dotychczasowymi akcjonariuszami spółki.

Jak podał PAP, w ramach wezwania Maxima Grupe do sprzedaży akcji Emperia Holding złożono zapisy na sprzedaż 11.559.259 akcji, stanowiących 93,66 proc. całkowitej ich liczby akcji, co oznacza, że spełnił się warunek minimalnej liczby akcji objętych zapisami, po osiągnięciu której wzywający zobowiązał się do nabycia akcji w ramach wezwania (66 proc.).

Maxima Grupe wezwała 24 listopada 2017 r. do sprzedaży 12.342.027 akcji Emperii, odpowiadających 100 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, po 100 zł za papier.

Przyjmowanie zapisów na akcje rozpoczęło się 14 grudnia 2017 roku i miało trwać do 21 lutego 2018 roku. W lutym wzywający przedłużył zapisy na akcje do 16 marca, a następnie w marcu do 12 kwietnia. Przedłużanie zapisów motywowane było oczekiwaniem na otrzymanie zgody na transakcję od prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

4 kwietnia UOKiK wydał bezwarunkową zgodę na przejęcie przez Maxima Grupe bezpośredniej kontroli nad Emperia Holding.

W Polsce sieć sklepów Stokrotka posiada 440 sklepów i zajmuje około 20 procent rynku sklepów zlokalizowanych w pobliżu osiedli. Firma zatrudnia około 8,2 tys. pracowników. W 2016 r. jej obroty wyniosły 570 mln EUR.

Maxima Grupe kontroluje sieci handlowe pod markami Maxima (w krajach bałtyckich), Aldik (w Polsce), T-Market (w Bułgarii) oraz sklep internetowy z żywnością i codziennymi dobrami konsumpcyjnymi Barbora.

Przeczytaj także:

Maxima ma bezwarunkową zgodę UOKiK na przejęcie Emperii

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,36

  • Śr

    3,76

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane