Maxima ma bezwarunkową zgodę UOKiK na przejęcie Emperii

Autor: dlahandlu.pl 5 kwietnia 2018 11:56

Maxima ma bezwarunkową zgodę UOKiK na przejęcie Emperii Fot. Shutterstock

Maxima Grupe uzyskała bezwarunkową zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Emperii Holding – poinformowała Emperia w komunikacie.

Tym samym ziścił się warunek, o którym mowa w wezwaniu, ogłoszonym przez Maxima Grupe w dniu 24 listopada 2017 r.

Przypomnijmy, że Maxima Grupe dwukrotnie przedłużała przyjmowanie zapisów w wezwaniu na akcje spółki Emperia Holding SA, która kontroluje polską sieć sklepów Stokrotka. Pierwszy raz w dniu 21 lutego, do dnia 16 marca, a drugi raz 15 marca, do dnia 12 kwietnia. Spółka czekała na zgodę UOKiK.

Maxima Grupe zawarła z Emperią Holding umowę inwestycyjną w dniu 23 listopada. Dzień później ogłosiła wezwanie do sprzedaży 12.342.027 akcji (100 proc.) Emperii po cenie 100 zł za akcję. 14 grudnia ub. r. rozpoczęto przyjmowanie zapisów. W wezwaniu ustalono, że zapisy będą przyjmowane do 21 lutego 2018 r. Jednak UOKiK 18 stycznia skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia. Urząd uznał, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na lokalnych rynkach sprzedaży detalicznej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku i krajowym rynku zaopatrzenia w te produkty. Ponadto uczestników koncentracji mogą łączyć również relacje typu dostawca-odbiorca. Maxima wprowadza do obrotu karmy dla zwierząt, płatki zbożowe, konserwy mięsne, pasztety i sosy, a sklepy należące do Emperia mogą być nabywcą tych produktów.

Kolejnym warunkiem finalizacji transakcji jest osiągnięcie progu minimalnej liczby akcji objętych zapisami w wezwaniu uprawniających do 66% ogólnej liczby głosów w spółce, oraz podjęcia przez Walne Zgromadzenie uchwały o zmianie statutu spółki w brzmieniu zgodnym z treścią warunku wezwania.

Spółka ma problem ze spełnieniem tego ostatniego warunku. Co prawda, w dniu 20 grudnia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Emperia Holding zdecydowało o zmianach w statucie spółki, jednak jeden z udziałowców, Eurocash, zgłosił sprzeciw wobec uchwały, która została poparta przez akcjonariuszy reprezentujących około 98 proc. głosów obecnych na walnym zgromadzeniu. Zmiany w statucie zakładają pozbawienie udziałowców prawa żądania odkupu akcji do 31 stycznia 2019 r. w sytuacji, gdyby litewski inwestor Grupa Maxima nabył w wezwaniu co najmniej 51 proc. kapitału.

Na wniosek Eurocash, Sąd Okręgowy w Warszawie zabezpieczył roszczenie uchylenia uchwały NWZA Emperia Holding mówiącej o zmianach w statucie spółki, poprzez wstrzymanie wykonania tej uchwały.

  • dyzio 2018-04-06 06:25:48

    Eurocash, kiedy wreszcie zapomnimy, że coś takiego istniało....

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane