PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Medioznawca: Święta powędrowały do centrów handlowych

Autor: www.dlahandlu.pl 24 listopada 2014 09:42

Medioznawca: Święta powędrowały do centrów handlowych

- Rozmowa o reklamie bożonarodzeniowej przypomina dyskusje nad wyższością Wielkanocy nad "Christmasem". To są żniwa dla sprzedawców, czyli także branży reklamowej - obroty wielu sklepów zbliżają się w tych kilku tygodniach do skali całorocznych obrotów - mówi w rozmowie portalem dlahandlu.pl Wiesław Godzic, medioznawca i socjolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki.

- Kłopot w tym, że istnieje zestaw stereotypowych reklam: rodzina przy stole, Święty Mikołaj, zadowolone buzie obdarowanych dzieciaków. Sporo się jednak zmieniło w polskim społeczeństwie: rodzina przestaje być tą z obrazka. I do tego nowego modelu też trzeba sformułować komunikat reklamowy. Homar zamiast karpia jest ewidentną przesadą i na razie nikt nie potraktuje poważnie takiego komunikatu. Ale "specjalne dni" i "święta sezonowe" zaczynają pojawiać się na kartkach, co świadczyć może o tym, że znaczenie świąt odlepiło się od teologicznego rozumienia Bożego Narodzenia i powędrowało w do centrów handlowych - stało się świętem prezentów (najczęściej) i rodziny (rzadziej).

Twórcy reklam stąpają po kruchym lodzie: reklama musi być zarówno tradycyjna, także pod względem doktryny katolicyzmu, bo inaczej będzie źle. Ale także kusi, żeby puścić oko do postaci w tradycyjnej reklamie. Najłatwiej do Mikołaja, nie zawsze trzeźwego.

Przeczytaj także:

Zawsze wyjście poza schemat pomagało dostrzec reklamę - ale w tym przypadku margines innowacyjności jest ograniczony przez nasz tradycjonalizm. Święta to święta, a nie jakieś postmodernizmy.

Kiedy to się zmieni? Już się zmienia na potęgę, ale tylko tam, gdzie ryzyko finansowe jest niewielkie - czyli w internetowych memach. Tam się rodzi styl reklamy świątecznej, który niedługo przejdzie do głównych kanałów medialnych - diagnozuje Wiesław Godzic.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane