Merrill Lynch: PiS dokona zmian politycznych, jednak ich wpływ będzie mniejszy niż obawia się rynek

Autor: wnp.pl 28 grudnia 2015 14:11

Nowy rząd PiS dokona znaczących zmian politycznych, jednak ich wpływ będzie mniejszy niż obawia się rynek. Duży nacisk, jaki ta partia kładzie na wzrost gospodarczy, oznacza, że powinien on utrzymać w 2016 r. dotychczasowe tempo ok. 3,5 proc. - wynika z najnowszej prognozy BofA Merrill Lynch na rok 2016.

- Wierzymy, że deficyt budżetowy zostanie utrzymany blisko poziomu 3 proc. PKB. Przekroczenie tej bariery skutkowałoby objęciem Polski z powrotem unijną procedurą nadmiernego deficytu. To mogłoby skutkować zawieszeniem środków unijnych (średnio 10-12 miliardów euro rocznie, co stanowi 2,8 proc. polskiego PKB) - czytamy w najnowszym raporcie BofA Merrill Lynch na rok 2016.

Analitycy banku za główne ryzyko związane z nowym rządem uważają możliwy spadek zaufania inwestorów, wynikający z przyjęcia łagodniejszej postawy przez NBP lub prowadzenia polityki zagranicznej, która doprowadzi do izolacji Polski w Europie. Zakładamy, że dojdzie do rozważnych nominacji do Rady Polityki Pieniężnej. Nasze przypuszczenia opieramy na pozytywnie przyjętej nominacji Mateusza Morawieckiego na szefa nowego superresortu.  

Z raportu wynika, że w związku z faktem, że od czterech lat nie osiągany jest cel inflacyjny, oczekujemy „gołębiego” nastawienia NBP w 2016 r. Możliwe jest obniżenie stóp procentowych o 25 pb w kwietniu. - Następnie zakładamy utrzymanie stopy referencyjnej na poziomie 1,25 proc. do końca roku. Dotychczas NBP był ostrożny jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych, biorąc pod uwagę ich poziom wyznaczony przez największe banki centralne świata, a także słabego złotego. Zakładamy, że podejście to się utrzyma. Dostrzegamy szansę na trend zwyżkowy inflacji, jednak pozostajemy przekonani, że cel inflacyjny NBP ponownie nie zostanie osiągnięty. Spodziewamy się, że średnia inflacja w 2016 r. wyniesie w Polsce 1,3 proc. - czytamy w raporcie. 

Analitycy spodziewają się utrzymania wzrostu PKB Polski w 2016 r. na poziomie 3,5 proc., mimo spowolnienia w większości krajów Europy Środkowo-wschodniej. Tempo to może przyspieszyć do 3,7 proc. w 2017 r. Polska gospodarka nadal ma solidne fundamenty makroekonomiczne, które stanowić będą przeciwwagę dla ewentualnych, negatywnych czynników zewnętrznych. Wzrost może przyspieszyć, ale pozostajemy ostrożni ze względu na niepewność związaną z czynnikami zewnętrznymi. Należy jednak podkreślić, że Polska stanowi najmniej zagrożoną gospodarkę spośród krajów w regionie, jeśli chodzi o spadki spowodowane sytuacją na rynku motoryzacyjnym czy kłopotami w Chinach. Wszystko to dzięki zdywersyfikowaniu polskiej gospodarki oraz solidnej bazie eksportowej. 

Więcej na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    3,02

  • Min

    2,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4588

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane