MF: dane podatkowe firm o najwyższych przychodach powinny być jawne

Autor: PAP 29 czerwca 2017 18:03

Ministerstwo Finansów będzie mogło publikować podstawowe dane podatkowe firm o najwyższych przychodach - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o CIT. Dostęp do takich informacji ma umożliwić społeczną kontrolę podmiotów, które mają możliwości obniżania opodatkowania.

Przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) ma umożliwić ministrowi finansów publikowanie podstawowych informacji wynikających z deklaracji podatkowych składanych przez największe firmy. Chodzi o wysokość przychodów, kosztów, wysokość dochodu albo poniesionej straty, wysokość podstawy opodatkowania, kwotę należnego podatku. Informacja ta będzie mogła być poszerzona o wskazanie efektywnej stopy podatku.

Powyższe dane miałyby dotyczyć 4,5 tys. firm o najwyższych przychodach (co odpowiada ok. 1 proc. wszystkich podatników CIT) a także podatkowych grup kapitałowych - bez względu na wysokości ich przychodów.

"Projektowane rozwiązanie obejmie zatem tylko tych podatników, których wpływ na gospodarkę i budżet państwa jest istotny z punktu widzenia zarówno ich pozycji na rynku, jak też z uwagi na ich potencjalny wpływ na dochody budżetu państwa" - napisano w uzasadnieniu do ustawy. Jednocześnie, jak zauważono, duże przedsiębiorstwa mają znacznie więcej możliwości podejmowania działań, zarówno prawnych jak i finansowych, które wpływają na niższe zobowiązanie podatkowe.

Projekt dopuszcza publikację danych wynikających z deklaracji za poprzednie lata, począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2011 r. Dane byłyby udostępniane do końca września roku następującego po zakończeniu roku podatkowego danego podatnika.

Resort finansów tłumaczy, że za wprowadzeniem projektowanego rozwiązania przemawia przede wszystkim dbałość o interes społeczny i gospodarczy państwa w sytuacji, w której nieliczna (proporcjonalnie) grupa podatników CIT generuje przeważającą część opodatkowanych przychodów ale jednocześnie - w wielu przypadkach - nie płaci podatku na odpowiednim poziomie.

"Oznaczać to może brak odpowiedniej relacji płaconych przez podatników podatków do skali prowadzonej działalności. Istnieje w takiej sytuacji potencjalny konflikt interesu prywatnego z interesem publicznym, gdyż dane te objęte były dotychczas tajemnicą skarbową, a zatem stanowiły jedynie element relacji między przedsiębiorstwem (podatnikiem) a organem podatkowym" - napisano w uzasadnieniu do projektu.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8609

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane