MF: Najwięksi detaliści w Polsce płacą podatek dochodowy w wysokości ok. 0,5 proc. przychodów

Autor: www.dlahandlu.pl 27 października 2015 11:54

Według danych sporządzonych na podstawie zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8), łączny podatek należny 20 podmiotów z branży handlowej o najwyższych przychodach za rok podatkowy, który zakończył się w 2012 r. i 2013 r. wyniósł po 0,7 mld zł, a w 2014 r. 0,6 mld zł i stanowił odpowiednio 0,7% i 0,5% przychodu analizowanej grupy podatników - podał Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Dwa miesiące temu do prezesa Rady Ministrów wpłynęła kolejna interpelacja poselska ws. polityki rządu wobec sklepów wielkopowierzchniowych, w tym wprowadzenia podatku obrotowego. Posłowie Maciej Małecki i Wojciech Zubowski pytali m.in.
- Jaki był w latach 2012-2014 współczynnik zapłaconego przez podatku dochodowego przez sklepy wielkopowierzchniowe w stosunku do wielkości obrotów? Jakie działania planuje rząd aby ten współczynnik poprawić, skoro Prezes Rady Ministrów opowiada się przeciwko wprowadzeniu podatku obrotowego?
- Ile w latach 2008 - 2014 przeprowadzono kontroli skarbowych w sklepach wielkopowierzchniowych, czy w ich ramach badano zagadnienie tzw. cen transferowych wobec transakcji zakupów towarów i usług dokonywanych od podmiotów działających w ramach jednej grupy kapitałowej, również poza granicami Polski? Jakie były efekty kontroli? Czy stwierdzono nieprawidłowości ?
- Ile w latach 2008 - 2014 przeprowadzono kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy w sklepach wielkopowierzchniowych? Jakie były efekty kontroli? Czy stwierdzono nieprawidłowości ?

Na pytania odpowiedział Jarosław Neneman - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

W odpowiedzi na pierwsze pytanie czytamy m.in. : "Według danych sporządzonych na podstawie zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8), łączny podatek należny 20 podmiotów z branży handlowej o najwyższych przychodach za rok podatkowy, który zakończył się w 2012 r. i 2013 r. wyniósł po 0,7 mld zł, a w 2014 r. 0,6 mld zł i stanowił odpowiednio 0,7% i 0,5% przychodu analizowanej grupy podatników".

"(...) Odnosząc się do samej konstrukcji podatku obrotowego należy zauważyć, iż w przeciwieństwie
do ustalania podstawy opodatkowania w oparciu o dochód tj. różnicę pomiędzy osiąganymi
przez dane przedsiębiorstwo przychodami a ponoszonymi przez nie kosztami – opodatkowanie
takie nie tylko nie uwzględnia specyfiki sytuacji finansowej danego przedsiębiorstwa, ale
również różnicy w rentowności poszczególnych branż. W przypadku branż, w których
występuje niska marża przy wysokich obrotach (a taką branżą jest m.in. branża handlu
detalicznego) podatek obrotowy może powodować obowiązek uiszczania zobowiązań
publicznoprawnych na poziomie nieadekwatnym (nieproporcjonalnie wysokim) do rzeczywiście osiąganych zysków. W konsekwencji do zapłaty podatku zobowiązani byłyby również
przedsiębiorstwa ponoszące straty. Podatek tego rodzaju zniechęca do ponoszenia inwestycji,
z uwagi na to, iż ich poniesienie nie wpływa na możliwość pomniejszenia podstawy
opodatkowania (...) - pisze Jarosław Neneman.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,59

  • Śr

    3,49

  • Min

    1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4588

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane