PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

MF: Projekt ustawy podatku od handlu nie później niż w listopadzie

Autor: PAP 21 września 2016 10:50

Wiesław Janczyk, wiceminister z MF, zapowiedział, że nowy projekt ustawy o podatku handlowym ma zostać zaakceptowany przez Sejm nie później niż w listopadzie. Do gry ma wrócić jedna z poprzednich wersji ustawy.

"Nie wiemy jak długo potrwa kwestia rozstrzygnięcia tego sporu przez Komisję Europejską. Nie spodziewam się, żeby to było już w tym roku. Musimy być przygotowani z drugim wariantem. Postaramy się sprostać tym założeniom, które są zapisane w budżecie. Dochody z tego tytułu nie były planowane wysoko, stanowią tylko ułamek procentu dochodów budżetu i w tym sensie mamy komfort działania" - powiedział w Sejmie dziennikarzom Janczyk.

Janczyk wskazał, że Sejm powinien przyjąć nowy projekt ustawy do końca listopada.

Pytany czy rząd powróci do koncepcji podatku liniowego, Janczyk powiedział: "Z nowym projektem najpierw zapozna się Rada Ministrów, wtedy będziemy mogli dalej dyskutować".

"Poprzednia dyskusja została uporządkowana do kilku wariantów, ostatecznie Sejm opuścił projekt w wariancie najmniej kontrowersyjnym, optymalnym. Te inne koncepcje obejmowały i tą, która teraz wróci do rozpatrzenia" - dodał.

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja wydała również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję.

We wtorek minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że Ministerstwo Finansów zawiesi pobór podatku od sprzedaży detalicznej w obecnej formie, ale wprowadzi go w innej. Resort nie spodziewa się, że wpływy do budżetu w 2017 r. z tytułu daniny od sprzedaży detalicznej będą niższe niż 1,6 mld zł zapisane w projekcie budżetu.

Podatek w nowej formule ma wystartować 1 stycznia 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • handlowiec 2016-09-21 17:53:06

  Należy mieć nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami obecnych władz będą konsultacje z handlowcami. Nie wyobrażalnym jest, by lobbing bogatych wielkich sieci zmusił Rząd do zniszczenia małych i średnich firm, które miały być chronione przed potężną, wyniszczającą ekspansją firm zewnętrznych. Małe i średnie firmy zostały zapewnione, że dostaną narzędzie do walki konkurencyjnej. Pozostajemy ufni tym zapowiedziom.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,99

 • Śr

  1,36

 • Min

  0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane