PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

MF: Sierpniowy termin wejścia w życie podatku może ulec zmianie

Autor: PAP 11 czerwca 2016 08:55

MF: Sierpniowy termin wejścia w życie podatku może ulec zmianie Najnowsza wersja przewiduje wejście podatku w życie 1 sierpnia, fot. Shuttersctock

Choć Ministerstwo Finansów zakłada, że podatek handlowy zacznie obowiązywać od sierpnia, choć ta data może ulec jeszcze zmianie – poinformowała Justyna Przekopiak z MF.

„Najnowsza wersja przewiduje wejście (podatku – PAP) w życie 1 sierpnia, a poprzednia przewidywała 1 lipca. I w związku z tym, to powoduje zmianę wpływów” - powiedziała w piątek Przekopiak, dyrektor departamentu podatków sektorowych lokalnych oraz podatku od gier w Ministerstwie Finansów.

„Przebieg procesu legislacyjnego ma to do siebie, że tego typu przepisy mogą ulec zmianie i oczywistym jest, że będą musiały być zachowane minimalne wymogi dotyczące vacatio legis. Ta data jest w tym momencie, ale zakładamy, że ona może ulec zmianie” - dodała w trakcie posiedzenia zespołu działającego w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Planowany dochód z podatku handlowego w 2016 r. ma – według najnowszych OSR – wynieść 630 mln zł brutto czyli 511 mln zł netto. Dane OSR uwzględniają przesunięcie momentu wejścia podatku w życie na sierpień.

Przekopiak dodała, że MF stara się, aby projekt ustawy był zgodny z wymogami Komisji Europejskiej.

„Projekt zostanie przesłany do Komisji Europejskiej w momencie przyjęcia przez Radę Ministrów. Projekt jako projekt rządowy zostanie przekazany do KE. Jesteśmy w trakcie udzielania odpowiedzi na pierwsze wystąpienie KE. (…) Intencją jest, aby wykazać zgodność tego projektu z przepisami KE, ale trudno jest mi odpowiedzieć jakich oczekujmy ryzyk i jakie są ryzyka. My staramy się, aby projekt nie generował ryzyk w tym zakresie” - powiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Obserwator 2016-06-12 22:42:26

    Cóż PIS rządzi dopiero 7 mcy i w MF jak w wielu innych instytucjach państwowych począwszy od tych na najniższym szczeblu gminnym poprzez powiatowe i wojewódzkie większość urzędników w nich pracujących jest z nadania PO-PSL a oni w swojej codziennej pracy będą robić wszystko żeby w społeczeństwie polskim powstało odczucie że PIS-owi nic się nie udaje,że nie umieją rządzić i że trzeba PIS odsunąć jak najszybciej od władzy

  • Gość 2016-06-12 01:41:17

    Coraz wyrażniej widać ,że lobby reprezentujące zagraniczne wielkie sieci handlowe dotarło ze swoimi argumentami do kogo trzeba i skutecznie odsuwa w czasie wprowadzenie podatku który po wielu latach dyskryminacji polskich małych i średnich sklepów mógłby wyrównać choć częściowo ich szanse oraz położyć tamę odpływowi należnych podatków poza Polskę i dostarczyć środków na realizację słusznych prospołecznych reform. Ciekawe czy p.Prezes o tym opóżnieniu wie?

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane