PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Mid Europa Partners naciska na obniżenie ceny za Stokrotki

Autor: PAP 25 kwietnia 2012 12:53

Mid Europa Partners podtrzymuje swoje zainteresowanie odkupieniem od Emperii Holding jej części detalicznej, ale oczekuje za nią niższej ceny niż oczekiwane przez Emperię 900 mln zł - poinformował PAP partner funduszu Zbigniew Rekusz.

Należący do grupy Mid Europa Partners fundusz Gemma Investments ma już zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie części detalicznej Emperii Holding, w skład której wchodzą Stokrotka, Maro-Markety i Społem Tychy.

Pierwotnie Emperia, która za swoje ramię detaliczne oczekuje nie mniej niż 900 mln zł, zakładała, że do transakcji dojdzie przed końcem pierwszego kwartału 2012 roku. Rozmowy w tej sprawie jednak się przedłużają. Pod koniec stycznia Emperia poinformowała o dopuszczeniu nowych, potencjalnych inwestorów do procesu sprzedaży swoich spółek detalicznych.

W 2011 roku działalność detaliczna Emperii przyniosła 1,8 mld zł sprzedaży (wzrost o 4,76 proc. rdr). EBITDA spadła o 39 proc. do 30,5 mln zł, EBIT spadł o prawie 94 proc. do 1,4 mln zł. Strata netto detalu wyniosła 0,9 mln zł wobec 13,7 mln zł zysku w 2010 roku.

Na pytanie, czy słuszne jest kierowanie się przy wycenie części detalicznej Emperii wyceną uzyskaną przy okazji transakcji sprzedaży Żabki Polska, Rekusz odpowiedział: "nie można stosować tej samej miary przy wszystkich tego typu transakcjach. Nie każdy biznes jest w stanie rozwijać się tak dynamicznie, jak Żabka, która rośnie po 30 proc. rocznie. Trzeba poobserwować w najbliższych miesiącach i kwartałach wyniki Emperii, zobaczyć, jak radzi sobie część detaliczna po rozdzieleniu od części hurtowej" - powiedział Rekusz.

Pytany, jak ocenia wyniki Żabki po przejęciu jej przez Mid Europa Partners, Rekusz odpowiedział: "Żabka rozwija się obecnie w tempie wyższym niż się spodziewaliśmy, zarówno jeśli chodzi o przychody, jak i liczbę otwieranych sklepów. Chcemy dynamicznie rozwijać oba koncepty sklepów, zarówno Żabkę, jak i Freshmarket".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Anna 2012-04-25 22:53:21

  Fundusz Mid Europa opowiada bajki o rozwoju sieci sklepów Żabka. Po pierwsze nie ma ich 2500 a 2150 I ledwo zwiększył ilość sklepów do jakieś 100 w stosunku do ubiegłego. Obroty także znacząco przesadzone. Rozwój tej sieci odbywa się tylko kosztem niewolniczej pracy ajentów i pracowników w tych sklepach. Jedna osoba na zmianie dostawy, sprzedaż, rozkładanie towaru na półki pilnowanie złodziei.. to wykonuje jedna osoba. Niska marża jaka oferuje Mid ajentom za prowadzenie sklepów jakieś 5% od obrotu nie pozwala na utrzymanie nawet pełnoetatowego personelu. Tak się robi "biznes" tak się zwiększa zyski z przedsięwzięcia.. Jeżeli Emperia sprzeda Stokrotki funduszowi ten zapewne rozpocznie restrukturyzacje od zwolnień pracowników. Zastępując ich ajentami. No i będzie jak w żabkach. Ludzie stracą pracę, ajenci będą rotowali jak w żabkach. To najczarniejszy scenariusz jaki może się ziścić.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,50

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane