Mid Europa Partners przejmie czeski oddział Tesco?

www.portalspozywczy.pl 5 czerwca 2015 14:06

Andrej Babiš, drugi najbogatszy obywatel Czech, a przy tym wicepremier i minister finansów tego kraju, może chcieć wspólnie z funduszem inwestycyjnym Mid Europa Partners odkupić od Tesco aktywa tej sieci w Czechach. Informację taką podał w poniedziałek czeski tygodnik ekonomiczny "Euro", powołując się na dwa różne źródła z kręgów finansowych.

Babiš, który miałby współpracować z MEP przy wspólnej transakcji za pośrednictwem własnego funduszu inwestycyjnego Hartenberg Holding, zaprzecza informacjom podanym przez gazetę. "Euro" zwraca jednak uwagę na liczne powiązania między wszystkimi potencjalnie zainteresowanymi stronami. Funduszem Hartenberg Holding kieruje aktualnie Jozef Janov, były dyrektor ds. inwestycji w Penta Investments. W 2011 r., gdy pracował w Pencie, był odpowiedzialny za sprzedaż polskiej Żabki MEP, z kolei rok wcześniej Penta sprzedała czeską Żabką wraz z Koruną... sieci Tesco.

Czeski oddział Tesco wyceniany jest - zdaniem "Euro" - na 55 mld koron (ok. 2 mld euro). Brytyjski detalista w minionym roku fiskalnym odnotował w tym kraju stratę rzędu 145,8 mln euro. Tesco posiada w Czechach 209 sklepów. Ich łączna powierzchnia to 525 tys. mkw.

W portfolio MEP od 2011 r. znajduje się m.in. polska Żabka (sieci Żabka i Freshmarket), a od kwietnia 2015 r. również serbska grupa Danube, produkująca przetwory mleczarskie, słodycze i przekąski oraz wodę mineralną.

Przypomnijmy, na temat możliwości wyjścia Tesco z Czech (a także ze Słowacji, Węgier i Polski) jako pierwszy donosił w marcu bieżącego roku słowacki dziennik "Sme".

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,19

  • Śr

    4,27

  • Min

    3,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane