PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Minimalna stawka i podatek handlowy na trzydniowym posiedzeniu Sejmu

Autor: PAP 20 czerwca 2016 18:35

Rządowa propozycja minimalnej stawki godzinowej dla pracujących m.in. na umowę zlecenie, wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej, a także projekt utworzenia Rady Mediów Narodowych - m.in. tymi kwestiami ma zająć się Sejm na rozpoczynającym się trzydniowym posiedzeniu.

Posłowie przeprowadzą m.in. pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Zgodnie z nim stawka za godzinę pracy na umowę-zlecenie oraz dla samozatrudnionych miałby wynosić minimum 12 zł. w 2017 r. Za wypłacanie przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenia poniżej minimalnej stawki godzinowej grozić mają grzywny od l tys. zł do 30 tys. zł. Kontrolą wypłaty wynagrodzeń zgodnie z projektem zająć ma się Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak poinformowała w ubiegłym tygodniu minister pracy Elżbieta Rafalska, jeżeli strona społeczna przyjmie propozycję rządu dotyczącą minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie w wysokości 2 tys. zł w 2017 r., wtedy minimalna stawka godzinowa za pracę na umowach-zlecaniach wynosiłaby 13 zł. Intencja jest taka - podała Rafalska - by minimalna stawka godzinowa odzwierciedlała minimalne wynagrodzenie za pracę.

Sejm ma także zająć się rządowym projektem ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Zgodnie z uzasadnieniem wpływy brutto z tytułu podatku od przychodów ze sprzedaży detalicznej oszacowano na około 630,2 mln zł w 2016 r., przy założeniu, że podatek zacznie obowiązywać od sierpnia 2016 r., natomiast wpływy netto (tj. pomniejszone o ubytek dochodów z podatków dochodowych ze względu na kosztowy charakter podatku) oszacowano na 510,5 mln zł. Oznacza to, że w skali roku wpływy brutto należy oszacować na około 1.890,6 mln zł, zaś wpływy netto na 1.531,4 mln zł.

Ponadto posłowie mają zająć się złożonym przez PSL projektem ustawy o Rzeczniku Praw Przedsiębiorcy. Jego zadaniem byłaby obrona interesów przedsiębiorców w sytuacjach konfliktowych, w których stroną przeciwną jest państwo. Sprawy, w których stronami pozostającymi w konflikcie byliby przedsiębiorcy byłyby wyłączone z ingerencji RPP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • miodowy 2016-06-22 14:52:22

  No szanowny "Gościu" powiem Ci, że musisz być wyjątkowo spostrzegawczy skoro dopatrzyłeś się w tym podatku samych pozytywów, bo mi ciężko zauważyć jakiekolwiek...

  Bardzo dbry i sprawiedliwy powiadasz? No ciekawe... Czyli uważasz za sprawiedliwe, że Niemieckie giganty jak Saturn czy mediamarkt nie zpałacą, a ich konkurencja z Polski jak euro rtv czy mediaexpert zapłacą grube miliony?

  Sprawiedliwe jest też, że francuskie sklepy spożywcze z grupy muszkieterów nie zapłacą nic, a np Piotr i Paweł już tak?

  Na prawdę sądzisz, że cokolwiek jest tu sprawiedliwwe? I że ten podatek na prawdę zapłacą sieci, a nie dostawcym albo konsumenci?

  Weź się zastanów człowieku...

  Ale z kim ja gadam... Przecież od razu widać, że jesteś fanatykiem pisu...

  Albo ewentualnie ktoś ci za to płaci...

  Nie widzę innej opcji...

 • Gość 2016-06-21 00:41:23

  Bardzo dobry,sprawiedliwy i przywracający chociaż częściowo szanse małych polskich sklepów wobec wielkich niepłacących należnych podatków zagranicznych sieci handlowych progresywny podatek handlowy wprowadzany przez POLSKI rząd PIS!

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,06

 • Min

  2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane