Minister Błaszczak: Będzie więcej patroli w centrach handlowych

Autor: PAP, faktykaliskie.pl 23 października 2017 10:52

Służby zadziałały tak, jak powinny po piątkowym ataku nożownika w galerii handlowej w Stalowej Woli – ocenił w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Minister zapowiedział także, że będzie więcej patroli w centrach handlowych.

Błaszczak odparł, że komendanci zwrócą większą uwagę na centra handlowe. "Dobowo Polska jest patrolowana przez 12 tys. funkcjonariuszy, plus 4 tys. funkcjonariuszy drogówki. Rzeczywiście jest tak, że po tym zdarzeniu komendanci zwrócą większą uwagę na centra handlowe, a więc będzie więcej patroli. Przy czym chciałem podkreślić, że to nie jest tak, że po tym, co miało miejsce wczoraj, nagle dopiero podejmowane są zadania i policjanci wyszli zza biurek" - zaznaczył.

Pytany o potencjalne motywy sprawcy ataku, podkreślił, że nożownik "leczył się psychiatrycznie od dłuższego czasu". "Mężczyzna działał sam, nie powodował swych działań względami ideologicznymi czy terrorystycznymi (…). Przy użyciu dwóch noży zadawał ciosy przypadkowym przechodniom w galerii handlowej, więc trudno o racjonalne wyjaśnienie" - stwierdził minister.

Jak podaje serwis faktykaliskie.pl, wzmożone patrole już są widoczne w centrach handlowych. Na patrole prewencji można się natknąć m.in. w kaliskich galeriach: Tęcza i Amber. Policjanci w odblaskowych kamizelkach przechadzają się wśród kupujących. - To są działania prewencyjne. Chodzi tu o sprawdzenie procedur na wypadek wystąpienia jakiegoś zagrożenia, zapoznanie się z planami obiektów, jaki jest układ budynku. Policjanci zapoznają się też ze sposobem działania służb ochrony takich obiektów. – mówi Anna Jaworska – Wojnicz, rzecznik kaliskiej policji.

Rzecznik policji podkreśla, że nie ma żadnych sygnałów, które miałyby dowodzić, że Kalisz jest szczególnie zagrożony. Jednak, co pokazuje przypadek ze Stalowej Woli, takich ataków nie można przewidzieć ani ich wykluczyć. 

Do ataku nożownika doszło w piątek po południu w jednej z galerii handlowych w Stalowej Woli. Jedna z zaatakowanych osób, ok. 50-letnia kobieta, zmarła. W szpitalu nadal pozostaje siedem osób rannych, dwie w stanie krytycznym. Napastnikowi prawdopodobnie zostanie postawiony zarzut usiłowania i dokonania zabójstwa wielokrotnego. Napastnik to 27-letni mieszkaniec Stalowej Woli. Był trzeźwy i dotąd nienotowany. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane