Minister cyfryzacji zapowiedziała uproszczenie przepisów dot. budowy infrastruktury szerokopasmowej

Autor: PAP 20 listopada 2015 09:29

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiedziała w czwartek uproszczenie przepisów prawa dotyczących budowy infrastruktury szerokopasmowej oraz poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania rozwoju tej infrastruktury.

Streżyńska podczas VII edycji Konferencji Sieci Szerokopasmowych zaznaczyła, że z własnego doświadczenia wie, że należy w pierwszej kolejności zająć się uproszczeniem prawa w zakresie budowy infrastruktury.

„Podczas budowania wielkopolskich i mazowieckich sieci światłowodowych przekonałam się, jak niewiele znaczy racjonalność biznesowa w stosunku do zapisów formalno-prawnych, krajowych, jak i unijnych. Zbyt często blokują i opóźniają one inwestycje, nie doczekawszy się wyjaśnienia ze strony właściwych organów” - powiedziała minister.

Zapowiedziała też, że pierwszą sprawą, jaką zajmie się na nowym stanowisku, będzie zmiana megaustawy (o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych), aby ułatwiała inwestycje w sieci. Kolejnym zapowiedzianym przez nią działaniem, ma być wdrożenie unijnej dyrektywy o obniżeniu kosztów inwestycji szerokopasmowych.

„To ułatwi nam realizację tego zadania i na spokojnie podomykać terminy i prowadzić inwestycje” - dodała.

Streżyńska zapowiedziała też poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania budowy infrastruktury szerokopasmowej. Wśród potencjalnych partnerów wymieniła m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego, a także wyraziła nadzieję na włączenie się w ten proces banków komercyjnych i funduszy emerytalnych, „co do tej pory się nie udało”.

Jako inne potencjalne źródło finansowania światłowodów, Streżyńska wymieniła pieniądze pochodzące z zakończonej w połowie października aukcji częstotliwości LTE – to ponad 9 mld zł. Podkreśliła jednak, że decyzja o przeznaczeniu tych środków nie należy do niej.

„Decyzje dotyczące przyszłości aukcji zostaną podjęte na szczeblu rządowym, nie w MC, ale na podstawie naszych rekomendacji. Jeżeli aukcja zostanie dopełniona, będziemy starać się reinwestować środki unijne na rynku telekomunikacyjnym” - podkreśliła.

Dodała też, że przyszłość środków pochodzących z aukcji nie jest pewna, ponieważ „rząd ma bardzo dużo celów programowych”.

Zapowiedziała też zmiany w finansowanym unijnie i krajowo Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, w ramach którego na budowę sieci, usługi e-administracji i cyfrową edukację społeczeństwa, do 2020 r. zostanie przeznaczone 2 mld euro. Zmiany mają dotyczyć też budowy sieci w ramach programu.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane