Minister Kalemba na V FRSiH: Będziemy szukać nowych rozwiązań by poprawić współpracę producentów i handlu

www.portalspozywczy.pl 15 października 2012 10:28

Minister Kalemba na V FRSiH: Będziemy szukać nowych rozwiązań by poprawić współpracę producentów i handlu

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba, otwierając V Forum Rynku Spożywczego i Handlu powiedział, że rolnictwo, przetwórstwo, handel i cały kompleks gospodarki żywnościowej jest jednym z filarów polskiej gospodarki i wyznacznikiem co do rozwoju gospodarczego naszego kraju na następne pokolenia. Stanisław Kalemba zwrócił uwagę, że we współpracy producentów, przetwórców i handlu są jeszcze niewykorzystane możliwości. Minister zapowiedział wprowadzenie od początku 2013 roku kasowego sposobu rozliczania podatku VAT.

- W naszej gospodarce nie ma większej nadwyżki w handlu zagranicznym jak w artykułach spożywczych. Za 2011 rok było to 2,6 mld euro, a w tym roku wszystko wskazuje na to, że dojdziemy do nadwyżki 3 mld euro. To świadczy o tym, że mamy znakomite surowce i przetwórstwo. Nasza żywność cieszy się dobrą renomą na świecie - dodał.

Minister zwrócił uwagę, że polska żywność zdobywa coraz to nowe rynki. - Zdobywamy rynki wschodnie, dalekowschodnie. Jest to wynik znakomitej współpracy producentów rolnych i przetwórców - ocenia Stanisław Kalemba.

Jego zdaniem, za sukcesem eksportowym stoi zmodernizowany sektor przetwórczy, który pod względem nowoczesności, w wielu branżach wyprzedza kraje 15-tki. - Na targach Polagra Food widziałem optymizm przedsiębiorców, którzy mają przekonanie, że niczego się nie obawiają, mogą konkurować z najlepszymi. Rozwija się też sektor produktów regionalnych - tam widać dynamikę, rozwój całej branży - mówił Stanisław Kalemba.

Minister rolnictwa zwrócił uwagę, że Polska jest w wielu produktach liderem w Europie. - Jesteśmy już największym producentem i eksporterem jabłek w Europie, a trzecim na świecie, po Chinach i USA. Jesteśmy pierwszym producentem w Europie pieczarek i żyta, trzecim cukru. Jednym słowem jesteśmy jednym z największych producentów żywności w Europie - mówił minister.

Podkreślił, że mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, nakłady budżetu, zarówno krajowego, jak i unijnego, będą wyższe o około 9 proc. To stwarza dobre perspektywy na przyszłość.

- Sektor rolny stabilizuje sytuację gospodarczą w Polsce, także jeśli chodzi o miejsca pracy. Moim zdaniem, to się utrzyma w przyszłym roku i jeszcze przez wiele lat - ocenia minister rolnictwa.

Minister wymieniał także elementy w łańcuchu dostaw, które wymagają poprawy i dalszej pracy. Jego zdaniem, największe rezerwy jeśli chodzi o producentów rolnych tkwią w konsolidacji, we współpracy między drobnymi producentami i w łączeniu w grupy producenckie. - Naszą słabością jest brak zorganizowania na etapie produkcji. Popełniliśmy dużo błędów na etapie zmian ustrojowych, nie odbudowaliśmy spółdzielczości na poziomie europejskim. Tymczasem jest to największa szansa, by producenci mogli poprawić swoją stronę dochodową a jednocześnie być partnerem dla przetwórstwa i handlu - mówił minister rolnictwa.

Kolejny taki element to współpraca handlu w producentami. - We współpracy producentów, przetwórców i handlowców są jeszcze niewykorzystane możliwości. Będziemy szukać nowych rozwiązań - podkreślił Stanisław Kalemba.

Minister zapowiedział także, że od 1 stycznia 2013 zostanie wprowadzone ustawowe prawo, by producenci mogli płacić podatek VAT od towarów już sprzedanych. - Chodzi o to, by poprawić płynność finansową i zapobiegać zatorom płatniczym - tłumaczył Stanisław Kalemba.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Krzysiek 2012-10-15 11:29:21

    "Nie pytaj, co rząd może zrobić dla Ciebie.

    Zapytaj, czy mógłby tego NIE robić"

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9413

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane