PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Minister rolnictwa komentuje spór sieci handlowych i zakładów mleczarskich

www.portalspozywczy.pl 16 kwietnia 2015 16:30

Gdybyśmy w grudniu stworzyli wspólną płaszczyznę sprzedażową, to sieci handlowe nie mógłby stosować instrumentu, którym próbują wymuszać obniżenie cen przez dostawców – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Odniósł się w ten sposób do ostatnich doniesień dotyczących żądań obniżenia cen produktów mleczarskich wystosowanych przez sieci handlowe.

Minister Sawicki zwrócił uwagę na konieczność większej współpracy pomiędzy przetwórcami, która może przyczynić się do poprawienia ich pozycji negocjacyjnej względem sieci handlowych.

- Wierzę, że doświadczenie ostatniego tygodnia pozwoli na to, żebyśmy wspólnie budowali oferty sprzedażowe zgodne z przepisami krajowymi i unijnymi – dodał Sawicki.

Przyznał również, że na początku tygodnia zaprosił przedstawicieli branży do wznowienia przerwanych w grudniu ubiegłego roku rozmów, dotyczących stworzenia przez producentów mleka wspólnych płaszczyzn sprzedażowych.

Zdaniem Marka Sawickiego, branża mleczarska może być poważnym partnerem sieci handlowych, jednak wewnętrzna konkurencja nie sprzyja poprawieniu pozycji producentów i przetwórców. Jak zauważył minister, przetwórcy nie mogą toczyć wyścigu o półkę sklepową. Szansą jest dla nich większa koncentracja.

Jak podkreślił Sawicki, gdyby zakłady przetwórcze były skoncentrowane w czterech większych grupach, to mogłyby być partnerami dla wielkich sieci handlowych. Obecnie jednak sieci zdają sobie sprawę z tego, że konkurencja pomiędzy mleczarniami stwarza im większe szanse na zarobek - i starają się to wykorzystać.

Minister Sawicki zaapelował, aby przetwórcy ponownie podjęli rozmowy dotyczące stworzenia płaszczyzn sprzedażowych opartych bądź na podziale regionalnym bądź produktowym. W tak stworzonym koszyku znalazłyby się produkty wielu podmiotów.

W przekonaniu Marka Sawickiego, nie ma łatwego rozwiązania obecnego problemu. Przed laty pojawiły się co prawda pomysły regulowania wysokości marż, jednak z prawnego punktu widzenia nie jest to możliwe.

- Jeżeli prawo unijne zabrania ustalania cen minimalnych, to także zabrania ustalania marż - zauważył.

Dodał również, że najprostszą sprawą jest, żeby sektor przetwórczy zaczął się w większym stopniu organizować. - Robią to Niemcy, robią to Holendrzy. Dlaczego mają tego nie robić Polacy? – pytał Sawicki.

Podkreślił, że Holandia, będąca symbolem produkcji mleka, jest jednym z głównych odbiorców polskich produktów. To potwierdza, że jakością polscy przetwórcy mogą skutecznie konkurować z zachodnimi producentami.

Marek Sawicki zaznaczył, że wyższa jakość produktów powinna przekładać się na wysokość cen. W jego przekonaniu to producenci i handlowcy powinni zadbać, aby polska żywność była sprzedawana po cenach odzwierciedlających jej wartość.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • juren 2015-04-17 16:40:12

  O ile nie zmieni się w ogóle polityka wobec Sieci z obcym kapitałem to oni zniszczą wszystko i wszystkich. Wydoją wszystko w imię własnych interesów i zrobią co chcą. Tylko głupi i naiwni wierzą że oni uczciwie grają i w interesie naszego kraju i nas wszystkich, oni nas mają głęboko w poważaniu, a decydenci trzymają im tam prosto paluszka - bo mają w tym własne interesy. Panowie z tych Sieci i nie tylko z obcym kapitałem mają jeden cel - zrobić nasz kraj, krajem niewolników do pracy za żałosne pieniądze. Ale w tym kraju jak tak dale będzie, starzy poumierają, młodzi wyjadą, pozostaną nieliczni i znikniemy z mapy świata.

  To idzie w tą stronę, tylko szkoda - bo mamy super ludzi i mamy potęciał tylko nie chcemy tego wykorzystać, bo najważniejsze są interesy decydentów od najmniejszych do największych, społeczeństwo się nie liczy. Piszę to z ubolewaniem - bo Polacy na to sobie nie zasługują aby we własnym kraju nie widzieć perspektyw na lepsze jutro. Popatrzcie panowie w lustro przez chwilę i zastanówcie się, pomyślcie, czy z tym wszystkim się dobrze czujecie ? czy to co robicie daje wam satysfakcję i możecie powiedzieć - zasłużyłem/zasłużyłam sobie na uznanie społeczeństwa, bo widać jak społeczeństwu żyje się coraz lepiej i mają perspektywę jeszcze lepszego życia - spróbujcie porozmawiać sobie ze sobą przed

  lustrem. Może obudzi się w Was poczucie że warto pomyśleć o przyszłości innych nie tylko o sobie dzisiaj, a jutro jakoś będzie. Słowo jakoś, zmieńcie na słowo jakość, zróbcie coś z czego wszyscy będą zadowoleni, nie tylko Wy.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8466

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane