Minister rolnictwa: Na opakowaniu powinno się podawać udział ogniw w cenie końcowej

www.portalspozywczy.pl 14 września 2012 11:07

Minister rolnictwa: Na opakowaniu powinno się podawać udział ogniw w cenie końcowej

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba chce brać aktywny udział w uregulowaniu relacji pomiędzy producentami żywności a sieciami handlowymi. Jeszcze w tym miesiącu chce zorganizować spotkanie ze spółdzielniami mleczarskimi, a następnie z sieciami handlowymi. - Chcemy, by producenci i przetwórcy w końcowych cenach mieli swój udział, aby konsumenci nie płacili wysokich narzutów, tworzonych w wielkich sieciach - mówi Stanisław Kalemba w rozmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl.

Producenci żywności i sieci handlowe postanowiły wypracować wspólny kompromis w sprawie tzw. opłat półkowych i zaproponowały zmiany w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Co Pan sądzi na ten temat?
Wysokość opłat półkowych, terminy ich egzekwowania są nie do zaakceptowania nawet przez zorganizowane firmy typu spółdzielnie mleczarskie. Są to zbyt duże koszty dla producentów.
Chcemy wyjść naprzeciw tym problemom. W pierwszej kolejności planuję zorganizowanie na ten temat spotkania z przedstawicielami producentów, na którym będą oni mogli przedstawić swoje propozycje uregulowań w tej sprawie. Następnie spotkamy się z Polską Federacją Producentów Żywności i przedstawicielami wielkich sieci handlowych.
Chcielibyśmy w ten sposób zwrócić uwagę na zbyt wysokie koszty, które obciążają producentów i na to, jaka jest różnica pomiędzy ceną, jaką oni uzyskują za swoje produkty, a tym, co widzimy na półkach. Będziemy starali się zająć wspólne stanowisko wobec sieci handlowych.

Czy spotkanie będzie otwarte dla producentów z różnych segmentów przemysłu spożywczego?
Na początek odbędzie się spotkanie z przedstawicielami dużych spółdzielni mleczarskich. Myślę, że to nastąpi jeszcze w tym miesiącu.
Producenci chyba jednak sami nie wierzą w porozumienie z sieciami handlowymi, skoro proponują kompromis?
Producenci nie akceptują tych opłat, ale są stawiani pod ścianą. Nie mają alternatywy - albo wprowadzą swój produkt do sieci, albo z nim zostaną. Wiedzą już, że pojedyncza firma nie wygra walki o własne interesy.
Wśród producentów pojawiają się różne propozycje rozwiązań, na przykład utworzenia platformy do wymiany informacji na temat wysokości opłat półkowych. Dobrym pomysłem może być też wspólne organizowanie przez producentów własnych sieci handlowych, ale jest to na pewno trudne przedsięwzięcie.

Czy w ministerstwie toczą się jakieś prace w tej kwestii?
Ten temat był jeszcze niedawno analizowany na poziomie Unii Europejskiej. U nas został powołany zespół, któremu przewodniczy wiceminister Plocke. Chcę zapoznać się z pracą tego zespołu. Uważam, że jego prace trzeba kontynuować. Chodzi o to, by proporcje były wyważone i uwzględniały interesy producentów rolnych, przetwórców i dalej sieci handlowych. To powinno być uregulowane.

Moim zdaniem, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów też powinien wykazać się większą aktywnością - z jednej strony ma bronić konkurencji, ale również interesu konsumentów - a oni przecież, także płacą za opłaty półkowe. Widzę również potrzebę zwracania uwagi i podawania do publicznej informacji udziału poszczególnych ogniw łańcucha dostaw w cenie produktu spożywczego, zanim dotrze on do detalu. Chodzi o informację dla konsumentów, ile z kosztu produktu w sklepie przypada na producenta, na przetwórcę, na pośrednika i na hurtownika. Taka świadomość powinna być kształtowana. Uważam, że nawet na opakowaniach powinno się podawać udział poszczególnych ogniw łańcucha w cenie końcowej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • klient 2012-09-15 19:30:46

    Brawo tz opłaty półkowe to haracz janosikowy stosowany przez wszystkie sieci jak np. Selgros od dostawców i producentów żywności i różnych art. a zyski lokują u siebie w centrali zagranicą, a pracownikom pozostaje niewolnicza praca lub widmo bezrobocia.

    Bo Rząd ich nie obroni sam się wyżywi a Premier znajdzie pracę w Brukseli. Panie Kalemba bierz się pan do roboty i to szybko

    Klient

  • kasa,kasa,kasa, 2012-09-14 11:09:42

    proponuje aby rząd tez podawał z jakich dodatków mają takie wielkie pensje

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9338

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane