Minister rolnictwa: Producenci powinni stawiać warunki sieciom handlowym

www.portalspozywczy.pl 11 września 2014 12:47

Minister rolnictwa: Producenci powinni stawiać warunki sieciom handlowym

Minister rolnictwa Marek Sawicki chce wrócić do idei spotkań przedstawicieli sieci handlowych z producentami żywności ze wszystkich branż. Jednocześnie podkreśla, że warunkiem dobrej współpracy z sieciami jest organizowanie się producentów w silne grupy.

Minister rolnictwa, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl zwraca uwagę, że nie ma znaczenia to, iż ostatnio producenci wygrywają niemal wszystkie procesy wytoczone sieciom handlowym o opłaty półkowe.

- Co z tego, że wygrywają, skoro nadal godzą się na uczestniczenie w tego typu procederze? Jedynym sposobem na to, żeby być partnerem dla sieci, jest dobre zorganizowanie sektora wytwórczego i przetwórczego - mówi Marek Sawicki.

Podaje przykład Danii, Holandii, Niemiec i Francji, oraz poziom ich uspółdzielczenia i zorganizowania. - Ostatnio mieliśmy gości z Nowej Zelandii, gdzie za produkcję mleka odpowiada jedna, wielka spółdzielnia, a kraj ten wytwarza cztery razy więcej mleka, niż Polska. Tymczasem po naszej stronie staje ok. 230 przedsiębiorstw, które chcą konkurować i współpracować z takim dużym, zewnętrznym konkurentem. Powtórzę: albo będziemy się organizowali i jako korporacje konkurowali i stawiali warunki sieciom, albo będziemy tylko i wyłącznie dostawcami do tych sieci, a dostawca zawsze ma mniejsze prawa, niż zorganizowany partner - mówi.

Minister nie zarzuca planów spotkań producentów z przedstawicielami sieci handlowych, którym miał przewodniczyć. Jak informuje, spotkanie takie miało być zorganizowane przed wakacjami, ale musiało zostać przełożone ze względu na problemy zdrowotne ministra Sawickiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b prac. marketu 2014-09-16 19:57:48

  gapcio o co chodzi?. Ma rację minister że tylko w zorganizowani producenci w korporacje producenckie lub spółdzielnie moga skutecznie stawiac warunki podczas zawierania umów. Sieci sa zorganizowane w różnego rodzaju org. lobbistyczne oraz w POHiDzie stąd sa zwarci i dyktuja swoje warunki. Z jednym lub dwoma silnymi podmiotami producenckimi sieci będą musiały sie liczyć bo obecnie to ponad 20 podmiotów producenckich małych i słabych nie ma szans z tymi krwiopijcami!!!

 • gapcio 2014-09-12 08:10:36

  Chyba mu na mozg padło

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  2,19

 • Śr

  1,71

 • Min

  1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane