Minister rolnictwa: Sieci handlowe pobierają opłaty niezgodnie z prawem

Autor: portalspozywczy.pl 8 lutego 2012 10:31

Minister rolnictwa: Sieci handlowe pobierają opłaty niezgodnie z prawem

Minister rolnictwa, Marek Sawicki jest bardzo sceptycznie nastawiony do rozwiązań, które chcą wspólnie wypracować organizacje producentów i przedstawiciele handlu. Zmiany zakładają dokładne zdefiniowanie reguł współpracy sieci handlowych z dostawcami, w tym pobierania opłat za konkretne usługi świadczone przez dystrybutorów. Efektem miałoby być uregulowanie problemu tzw. opłat półkowych.

Jeśli takie rozwiązania zostaną wypracowane, ministerstwo rolnictwa ich nie poprze. - Uważam, że jest to nieuczciwa propozycja, sieci handlowe pobierają opłaty niezgodnie z prawem - mówi w rozmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl minister rolnictwa Marek Sawicki.

Przypomnijmy, że sieci handlowe wspólnie z dostawcami chcą zmienić prawo, a dokładnie art. 15. ust.1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (uznk), który według obu stron jest przepisem wadliwym, utrudniającym współpracę sektora produkcji z dystrybucją. Przedstawiciele obu branż chcą w jasny i przejrzysty sposób zdefiniować zasady współpracy i pobierania opłat za usługi oferowane przez sieci handlowe.

- Jest to nieuczciwa propozycja sieci handlowych, która pojawiła się pod wpływem przegrywanych procesów. Opłaty, które do tej pory sieci pobierały w sposób niezgodny z prawem, chcą prawnie usankcjonować i dalej pobierać. Ministerstwo rolnictwa tym propozycjom jest zdecydowanie przeciwne - mówi Marek Sawicki.

Zdaniem ministra, sieć handlowa sprzedająca produkt powinna odbierać go od producenta i odpowiadać za ten produkt, a nie być tylko jego dysponentem.

- Natomiast wygląda to obecnie tak, że przetwórcy wstawiają do sieci handlowych swoje produkty, a sieci nie ponoszą za nie żadnej odpowiedzialności. Jeśli produkt nie zostanie sprzedany, jest zwracany dostawcy jako przeterminowany i na koszt dostawcy.

 

Czytaj więcej w serwisie potalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9338

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane