PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Mniej niż 200 podatników zapłaci nową daninę handlową

Autor: www.dlahandlu.pl 6 czerwca 2016 10:36

Mniej niż 200 podatników zapłaci nową daninę handlową fot. shutterstock

Według danych pochodzących z POLTAX ( system ewidencjonowania i przetwarzania danych o podatnikach stosowany w US) liczbę podatników nowej daniny handlowej można szacować na poniżej 200.

Jak czytam w rządowym dokumencie oceny skutków regulacji, w 2014 r. liczba podmiotów gospodarczych prowadzących sklepy wynosiła 288,6 tys. przy czym liczba sklepów wynosiła ok. 355 tys. Większość podmiotów prowadziła nie więcej niż 2 sklepy. Podmiotów prowadzących ponad 100 sklepów było 74. W oparciu o dane POLTAX liczbę podatników można szacować na poniżej 200.

Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17mln zł. Proponuje się zróżnicowanie stawek podatku w zależności od wysokości osiągniętego ponad tę kwotę przychodu, tj.: 0,8% od nadwyżki  przychodu w wysokości powyżej 17 mln zł do 170 mln zł miesięcznie i 1,4% od nadwyżki przychodu ze sprzedaży przekraczającej 170 mln zł miesięcznie.  Z opodatkowania wyłączono m.in. sprzedaż detaliczną: gazu ziemnego, węgla kamiennego, używanych do celów opałowych węglowodorów gazowych, leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych refundowanych, towarów zbywanych w ramach świadczenia usług gastronomicznych. Podatek będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w podatkach dochodowych.

Wpływy brutto z tytułu podatku od przychodów ze sprzedaży detalicznej oszacowano na około 630,2 mln zł w 2016 r., przy założeniu, że podatek zacznie obowiązywać od  sierpnia 2016 r., natomiast wpływy netto (tj. pomniejszone o ubytek dochodów z podatków dochodowych ze względu na kosztowy charakter podatku) oszacowano na 510,5 mln zł. Oznacza to, że w skali roku wpływy brutto należy oszacować na około 1890,6 mln zł, zaś  wpływy netto na 1531,4 mln zł.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, przyjęty w  projekcie model równego opodatkowania wszystkich sprzedawców detalicznych  dokonujących odpłatnego zbycia towarów na terytorium Rzeczypospolitej Polski jest zgodny  z prawem unijnym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane